29 styczeń to Międzynarodowy Dzień Układania Puzzli w których dostrzegamy ciekawą pasję i dobrą terapię. Puzzle to nie tylko sposób na zabicie wolnego czasu lecz również domowa terapia. Układanie puzzli stymuluje rozwój mózgu, znakomita terapia ćwiczenia pamięci i koncentracji. Pomaga ćwiczyć sprawność manualną dłoni i cierpliwość. Zajęcie bardzo relaksujące dające ogromną satysfakcję. Układanie puzzli docenione szczególnie teraz gdy inne sposoby aktywności utrudnia nam pandemia. Biblioteka posiada różnego rodzaju puzzle.
ul. Wiosny Ludów 1, 43-600 Jaworzno, tel. 32/751 91 92 wew. 3 317, e-mail: filiajelen@mbp.jaworzno.pl
piątek, 29 stycznia 2021
Kartki z kalendarza
środa, 27 stycznia 2021
Origami
Wolne chwile przy prostych wzorach origami. Proponujemy do zrobienia papierowego ptaszka i kotka. Jak zrobić krok po kroku.
nyloview.pl
wtorek, 26 stycznia 2021
100 rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
Krzysztof Kamil Baczyński poeta urodził się 22 stycznia 1921r w Warszawie. Od 1933r. uszył się w Państwowym Gimnazjum im. Stefana Batorego ukończył go w 1939r uzyskując świadectwo dojrzałości. Należał do Organizacji młodzieży socjalistycznej "Spartakus". Twórczość Baczyńskiego charakteryzowała się dużą dynamiką zmian - ewolucją postawy wobec rzeczywistości. Ważnym elementem jego twórczości są erotyki poświęcone żonie Barbarze Drapczyńskiej ukazujące portret kobiety stające się częścią natury jakby w niej roztopionej. Zginął 4 sierpnia 1944r w powstaniu Warszawskim. Odznaczony pośmiertnie Krzyżem Armii Krajowej a 2 lata temu otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. W uznaniu jego zasług dla polskiej sztuki, polskiej niepodległości i polskiej kultury w stulecie jego urodzin Sejm ogłosił rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
poniedziałek, 25 stycznia 2021
Ołowiany żołnierzyk - czytanie
Proponujemy do wysłuchania bajki pt. " Ołowiany żołnierzyk".
[filmik przedstawia głośne czytanie Online bajki "Ołowiany żołnierzyk]
Nie żyje Papcio Chmiel
Henryk Jerzy Chmielewski ur. 07 stycznia 1923r znany bardziej jako Papcio Chmiel. Uważany za ojca polskiego komiksu. Stworzył serię przygód o Tytusie Romku i A' Tomku. Scenariusze Chmielewskiego skierowane były przede wszystkim do dzieci. Na podstawie jego komiksów nakręcono film pełnometrażowy animowany "Tytus, Romek i A' Tomek wśród złodziei marzeń" Zmarł 21 stycznia 2021r.
piątek, 22 stycznia 2021
Konkurs
Przedstawiam piękne prace konkursowe wykonane przez przedszkolaków PM nr 19.
czwartek, 21 stycznia 2021
Papierowa wiewiórka
Proponujemy do zrobienia papierowe wiewiórki
zdjęcie : własneDzień Babci
Najlepsze życzenia dla naszych babć z okazji ich święta.
Siadaj Babciu, siadaj blisko.
Zaraz ci opowiem wszystko.
Prawie całą noc nie spałam,
bo prezenty wymyślałam.
Na kanapie się kręciłam,
aż dla ciebie wymyśliłam:
z lodu broszkę i korale
i śniegowe cztery szale.
Dziesięć czapek w śnieżną kratkę
i lodową czekoladkę.
Jak nie będzie ci smakować,
to mnie możesz poczęstować!
Dzień wiewiórki
21 stycznia to Dzień Wiewiórki. Wiewiórki to niesamowite stworzenia sprytne i niezwykle zwinne be z trudu wspinają się na drzewa i przemieszczają z gałęzi na gałęź. mają doskonały wzrok i szybko się uczą naśladować inne zwierzęta. Komunikują się za pomocą skomplikowanych systemów wysokoczęstotliwościowych i ruchu ogona. Żywią się głównie orzechami, owocami i nasionami. Zęby wiewiórki nigdy nie przestają rosnąć muszą więc bez przerwy żuć i gryźć aby je zachować. Kiedy mówimy o wiewiórkach mamy od razu przed oczami rudego małego gryzonia z puszystym ogonem. Mieszkają w dziuplach opuszczonych przez ptaki, ale nie tylko. Mogą zajmować opuszczone ptasie gniazda.
środa, 20 stycznia 2021
Dzień Pingwina
W dniu 20 stycznia obchodzimy Dzień Pingwina. Po raz pierwszy te urocze zwierzątka zostały opisane w siedemnastym wieku. znane zostały za dość dziwną gęś. Faktem jest że pingwiny żyją na naszej planecie już siedemdziesiąt milionów lat. Tak doniosły wykopaliska archeologów. Mają krótki ogonek który w wodzie pełni funkcję steru. Pingwiny to urocze nieloty które składają jaja i przetrzymują je pod grubą warstwą tłuszczu na brzuchu. Badacze zaobserwowali że pingwiny jedzą kamienie. Nie wynika to jednak z braku pożywienia , ale pomagają przemielić posiłek a ich waga pomaga im głębiej nurkować. Pingwiny jak ludzie mają łaskotki reagują na nie w taki sam sposób jak człowiek. Każdego roku pingwin traci upierzenie które odrasta mu po kilku tygodniach.
zdjęcie :InternetPtak, co swetrów nie nosi
ani też szalika.
We fraku nurkuje
i po lodzie bryka.
Jak się nazywa taki ptak,
który na co dzień nosi frak?
Ten dość znany dziwny ptak
elegancki nosi frak
i we fraku swym na co dzień
bierze kąpiel w zimnej wodzie.
Chociaż nie fruwa
śmieszny to ptak.
Nosi modny,
czarny frak.
poniedziałek, 18 stycznia 2021
Konkurs
Piętnastego stycznia w ostatnim dniu ferii zimowych odbył się w PM nr 19 konkurs zorganizowany wspólnie z biblioteką Filią Jeleń. Wycinaliśmy i sklejaliśmy naszego ulubionego Kubusia Puchatka z szablonu który przygotowała p. z biblioteki.
Oto nasze prace
zdjęcie : własnepiątek, 15 stycznia 2021
Już czytam
W ostatnim dniu Ferii polecamy do przeczytania książkę pt. "Przyjaciele na zawsze" Sally Grindley
Krótkie humorystyczne rozdziały. Jasno wyrażone myśli. Bohaterowie Figa Skarpetka i Miś olbrzym są najlepszymi przyjaciółmi. Kto się będzie bawił z Figą, kiedy Miś Olbrzym zapadnie w długi zimowy sen. Tego dowiemy się czytając tą książkę. Mali czytelnicy pokochali książki "Już czytam". Każda z nich ma śliczne kolorowe obrazki znakomite opowiadania uczy płynnie czytać oraz sprawia że czytanie jest przyjemnością.
Rozwiązujemy rebusy
W dniu dzisiejszym proponujemy do rozwiązania rebusy. Rozwiązując krzyżówki i rebusy ćwiczymy umysł.
Eko rebusy do rozwiązania na których są Miś, ucho, Indyk, żółty kask ,Zebra, proca
Eko rebusy do rozwiązania które przedstawiają kurę na gnieździe, zielony but, dwa pieski
czwartek, 14 stycznia 2021
Historia Kubusia Puchatka - lekcja
W dniu 14 stycznia odbyła się lekcja dla przedszkolaków z PM nr 19 lekcja online o historii powstania powieści "Kubusia Puchatka" A.A. Milne. Dzieci w przedszkolu zobaczyły prezentację historii przygotowanej przez bibliotekarki którą przeczytała pani w przedszkolu. Wysłuchały także przeczytaną przygodę o zimie z książki "Cztery pory roku Kubusia Puchatka". Na koniec ogłoszono konkurs na którym wykonaliśmy z papieru naszego ulubionego Misia.
Proponujemy do przeczytania
zdjęcie : własneśroda, 13 stycznia 2021
Nietypowe święta Dzień Naklejki
Dnia 13 stycznia obchodzimy dzień naklejki. Pierwsza naklejka pojawiła się w latach osiemdziesiątych XIX wieku. Europejscy kupcy przyklejali etykiety na swoich produktach by je lepiej promować. Twórcą pierwszej etykiety samoprzylepnej jest Amerykanin R. Stanton Avery który w 1935r za pożyczone od swojej narzeczonej 100 dolarów stworzył i opatentował maszynę do etykietowania. Naklejki spełniały funkcje informacyjne, dekoracyjne, promocyjne jak i rozrywkowe. Dzień naklejki ogłoszony został 2015r przez firmę z Kolorado produkującą naklejki i etykiety.
wtorek, 12 stycznia 2021
Ferie w bibliotece
W dniu dzisiejszym proponujemy do przeczytania naszym małym czytelnikom następujące propozycje. Tematem książek jest panująca pora roku zima.
zdjęcie : własneponiedziałek, 11 stycznia 2021
Rozwiązujemy rebusy
W kolejny dniu Ferii w bibliotece proponujemy do rozwiązania rebusy. Życzymy miłej zabawy
[fotografia przedstawia propozycję rebusów do rozwiązania w zimowe Ferie]
zdjęcie : Internet
[fotografia przedstawia propozycję rebusów do rozwiązania w zimowe Ferie]zdjęcie : Internet [fotografia przedstawia propozycję rebusów do rozwiązania w zimowe Ferie]
zdjęcie : Internet
[fotografia przedstawia propozycję rebusów do rozwiązania w zimowe Ferie]czwartek, 7 stycznia 2021
Zimowe zgadywanki - Ferie w bibliotece
Zimowe zgadywanki dla przedszkolaków o porze roku zimie w formie zabawy. Łamigłówki pełne śniegu, mrozu, zimowych krajobrazów z odpowiedziami sprawi radość wszystkim dzieciom uczestniczącym w zabawie.
Co to za białe piórka sypie z nieba chmurka?
Wesoły słychać dzwoneczek i widać już sznur saneczek.
Co to takiego?
Z czego mogła być góra biała,
co za sprawą wiosennego słońca wodą się stała?
Jak taka szyba się nazywa,
co wodę zimą na stawie przykrywa?
Zimą na szybach obrazy maluje,
a dzieci w noski poszczypuje.
W czerwonej czapce nocą zimową się skrada
i pod choinką prezenty składa.
Wraz z pierwszym śniegiem ulepisz tego kolegę
– ze śniegu mokrego całego białego.
Biały i puszysty w grudniowy poranek sprawia, że wszystko jaśnieje.
Co to takiego?
Mieszka na dalekiej północy w białym lodowym domu. Kto to?
Lepimy go, lecz nie gliny ani z plasteliny.
Dajemy mu miotełkę jako rękę,
aby wyglądał dostojnie i pięknie.
Nie mają kół, a suną po śniegu.
Ze śnieżnej górki zjedziesz na nich na pazurki!
wtorek, 5 stycznia 2021
Ferie w bibliotece
Proponujemy do rozwiązania krzyżówk
[fotografia przedstawia krzyżówki do rozwiązania dla dzieci w ferie zimowe]Książki na ferie
Książki "Dzienniczek Cwaniaczka" Jeff Kinney proponujemy do przeczytania w ferie. To seria książek odpowiadających na proste pytanie: kto zrozumie gimnazjum lepiej niż on sam. Opowiadania o przygodach nastoletniego Grega Heffeya które są inspirowane doświadczeniami samego autora. Okres gimnazjum uważany jest za jeden z najtrudniejszych w życiu młodego człowieka. Z jednej strony dzieciaki wkraczają w okres buntu i buzujących hormonów. Z drugiej strony wyrwani ze środowiska znanego trafiają do nowej szkoły z którą na nowo trzeba się oswoić. Seria ta idealnie trafia w potrzeby młodych pozwalając im odnaleźć się w świecie w którym się znajdują. Zrozumieć go i pokonać problemy. Jeff Kenney w swoich historiach wykreował wzór nowego bohatera z którym dzieci mogą się utożsamić. Jednak największą zaletą tej postaci jest to że jest ona autentyczna.
zdjęcia : własne
[fotografia przedstawia okładki książek z serii "Dzienniczek Cwaniaczka"]
zdjęcia ; własne[fotografia przedstawia okładki książek z serii "Dzienniczek Cwaniaczka"]