ul. Wiosny Ludów 1, 43-600 Jaworzno, tel. 32/751 91 92 wew. 3 317, e-mail: filiajelen@mbp.jaworzno.pl
wtorek, 28 września 2021
Dary jesieni.
czwartek, 23 września 2021
Jesienne czytanie
Po wakacyjnej przerwie 22 września odwiedziła nas grupa przedszkolaków "Smerfy" z PM nr 19. Tematem spotkania była pora roku jesień. Uczestnicy wysłuchali pięknych wierszy o jesieni z książki pt. "Cztery pory roku". Dowiedzieli się wielu ciekawych informacji o nadchodzącej porze roku. Na zakończenie pokolorowali liście i obejrzeli wystawkę o jesieni.
wtorek, 21 września 2021
Historia mojego osiedla Jeleń
W dniu 21 września w bibliotece odbyła się z okazji 120 rocznicy nadania praw miejskich Jaworznu lekcja historii w które uczestniczyli przedszkolaki z PM nr 19. Dzieci poznały historię nazwy osiedla Jeleń. Historia nawiązuje do legendy która głosi że okolice Jelenia pokrywały bory sosnowe w których żyło pełno dzikich zwierząt, co sprawiało że okolica świetnie nadawała się na łowy. Według legendy pewnego razu do naszych lasów wybrał się na polowanie jeden z książąt śląskich który zabłądził w gęstych kniejach. Mężczyźnie wydawało się że zginie gdy nagle jego drogę przeleciał jeleń który sunął w stronę wody. Podążając za jeleniem Książe dotarł do rzeki dzisiaj Przemszy, która była punktem wyjścia polowania. Na pamiątkę ocalenia kazał założyć w tym miejscu osadę i nazwał ją Jeleń. Poznały także historię zabytków naszego osiedla : Kasarnia, Studnia, zegar słoneczny, Pomnik 700 lecia Jelenia i 1000 lecia Państwa Polskiego. Na zakończenie odbył się konkurs na którym malowaliśmy herb Jaworzna.
środa, 15 września 2021
Międzynarodowy Dzień Kropki
Od pięciu lat 15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Z tej okazji biblioteka zorganizowała konkurs na świeżym powietrzy. Wykorzystaliśmy ostatnie piękne dni lata. Dzieci malowały kredą przez budynkiem biblioteki kolorowe kropki.
wtorek, 14 września 2021
Moja biblioteka - skarbnica bajek
W dniu 14 września 2021r godz. 10oo odbyła się w bibliotece lekcja przeznaczona dla przedszkolaków wprowadzająca dzieci w świat książki i biblioteki. Wyjaśniliśmy sobie co to jest biblioteka czym się zajmuje, jakie są zasady korzystania z biblioteki. Biblioteka to Instytucja Kultury która gromadzi, przechowuje i udostępnia zbiory biblioteczne. Pomieszczenie dla książek. Bibliotekarz osoba pracująca w bibliotece. Jego zadaniem jest sprawowanie opieki nad jej zasobami i udostępnianie ich korzystającym z biblioteki ludziom według określonych zasad. Mówiliśmy jak się zachowujemy w bibliotece i jak traktujemy książki zwłaszcza te pożyczone z biblioteki. Zapytane przedszkolaczki czy lubią książki odpowiedzieli że tak i chętnie słuchają kiedy rodzice czytają im przed snem, Na koniec wysłuchaliśmy opowiadania Clemence Masteau pt." Wizyta w bibliotece" i " Franklin i książka z biblioteki".
poniedziałek, 13 września 2021
Czytanie na dywanie
W dniu 10 września odbyło się w bibliotece głośne czytanie na którym dzieci wysłuchały opowiadania Mymi Doinet pt. " Braciszek tylko nie to". Jest to historyjka pewnej małej dziewczynki metr dwadzieścia wzrostu o imieniu Nina. Dziewczynka dowiaduje się że będzie miała braciszka. Co za koszmar krzyczy Nina dowiadując się że będzie mieć braciszka. Nie chcę mieć braciszka chcę chomika oznajmia rodzicom przerażona. Cały świat dziewczynki wywraca się do góry nogami. Już nic nie będzie takie jak dawnej. Jedna kiedy rodzi się Jaś staje się coś niezwykłego. Aby się dowiedzieć zachęcamy do przeczytania książeczki.
piątek, 10 września 2021
Polecam do przeczytania
Dzisiaj polecamy do przeczytania książkę Anny Wojkowskiej - Witala "Odnaleźć marzenia" to powieść o małżeństwie Alicji i Jakuba. Które to miało być kolejnym etapem szczęśliwego i uporządkowanego życia Alicji. Nagła śmierć męża sprawiła, że każdy dzień stał się cierpieniem. Powroty do pustego mieszkania, nielubiana praca bibliotekarki i życie wspomnieniami nasilały depresję. Wybawieniem stała się niespodziewana propozycja przyjaciółki. Alicja zmieniając miejsce zamieszkania i zawód zaczęła wracać do życia. W jej otoczeniu pojawiał się tajemniczy mężczyzna o intrygująco niebieskich oczach. Alicja zostaje wplątana w nieplanowane zdarzenia. Czy można odnaleźć marzenia? Marzenia dawno zapomniane i ukrywane przed światem. Marzenia o których istnieniu nie miało się nawet pojęcia. Kto oprócz Alicji je odnajdzie? na te pytania odpowiemy sobie po przeczytaniu tej powieści.
zdjęcie : własneśroda, 8 września 2021
Narodowe Czytanie Filia Jeleń
W dniu 6 września w Filii Jeleń odbyło się narodowe Czytanie. Na spotkaniu czytaliśmy frag. dramatu Gabrieli Zapolskiej "Moralność pani Dulskiej" który powstał w 1906r. Gabriela Zapolska znana głównie jak dramatopisarka jednak jej prawdziwym światem było scena. Swoją prace aktorską zaczynała od występów w teatrzykach objazdowych. Grała również na scenach teatrów w Krakowie, Lwowie i Poznaniu. Jako pisarka natomiast była ogromnie płodna. Napisała wiele noweli, powieści obyczajowych, psychologicznych, melodramatów i teksty publicystyczne. Najbardziej znanym dramatem jest "Moralność pani Dulskiej" w której mamy wszystko: zakłamaną mieszczańską matronę, zahukanego męża, rozpuszczonego syna, kuzynkę "wyzwoloną kobietę", służącą oraz córki pensjonarki.
piątek, 3 września 2021
Narodowe Czytanie 2021
W dniu 4 września Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie przyłączyła się do corocznej ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania którego patronem medialnym jest para prezydencka. Ta już dziesiąta jubileuszowa odsłona poświęcona zostanie dramatowi Gabrieli Zapolskiej "Moralność pani Dulskiej". Choć utwór powstał w 1906 r. nie stracił na swej aktualności – dowcip, wnikliwa obserwacja zachowań społecznych i doskonały rys charakterów sprawiają, że dla współczesnego odbiorcy nadal silnie wybrzmiewa jego przesłanie Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniach tego literackiego święta.
czwartek, 2 września 2021
Nasze lektury
W dniu dzisiejszym poznamy lekturę "Kapelusz Pani Wrony" Danuty Parlak. To opowiadanie które rozpoczyna się relacją z piątkowego spotkania pod dębem na które przybyła Pani Wrona bez swojego kapelusza. Było to niesłychanym wydarzeniem ponieważ nigdy nie pokazywała się publicznie bez ukochanego kapelusza. Na spotkaniu Pani Wrona poinformowała zgromadzonych , że jej cenny dobytek został skradziony. Wywołało to powszechne poruszenie i sensację. Wezwano Agencję Detektywistyczną "Barnaba i spółka" która miała zdobyć informacje potrzebne do przeprowadzenia śledztwa. Wnioski były różne od takich że kapelusz mógł zostać uprowadzony, skradziony lub porwany. Zarządzono wyznaczenie nagrody za znalezienie zguby która miała zmotywować wszystkich do wzmożonych poszukiwań. Życie towarzyskie w lesie praktycznie przestało istnieć z powodu braku kapelusza Pani Wrony. Do Agencji Barnaby zgłosiła się mysz Bronisława, która miała nowe informacje w sprawie zaginionego kapelusza. Mysz zaprowadziła zwierzęta do miejsca gdzie według niej mógł znajdować się kapelusz. Była to rodzinka ptaszków która właśnie uwiła sobie nowe gniazdko jak się okazało za jego podstawę miał posłużyć kapelusz Wrony. Wrona szybko pogodziła się z sytuacją, a mieszkańcy lasu patrzyli na nią z podziwem. Na początek sezonu Pani Wrona wróciła z nowym kapelusze który był jeszcze piękniejszy od poprzedniego. W podzięce za pomoc Wrona również zamówiła kapelusz dla myszy Bronisławy.