poniedziałek, 30 września 2024

PoCZYTAJmy literaturę piękną

Na pionowym plakacie na beżowym tle znajduje się okładka książki Bonnie Garmus "Lekcje chemii" (okładka podzielona na cztery prostokąty: niebieski i żółty u góry, zielony i czerwony na dole. Dwa górne stanowią tło dla kobiety widocznej od pasa w dół, ubrana w czerwoną sukienkę, trzyma w rękach telewizor). Okładka ujęta jest w ozdobną, zieloną ramkę. W górnej części plakatu na czerwonej belce znajduje się napis: w niebieskim kolorze PoCZYTAJmy. W prawym dolnym rogu znajduje się czerwony narożnik z niebieskim napisem: Literatura piękna.
projekt własny

"Lekcje chemii" to książka tak wyjątkowa, jak wyjątkowa, piękna i niezależna jest jej główna bohaterka Elizabeth Zott. Nieprzeciętny umysł oraz poczucie własnej wartości czynią ją czynnikiem zapalnym w Instytucie Badawczym Hasting, miejscu zdominowanym przez mężczyzn. Ignorowana przez innych, przyciąga swoim błyskotliwym umysłem samotnego geniusza, nominowanego do Nagrody Nobla, Calvina Evans'a. Szczęściem w zyciu prywatnym nie dane jej cieszyć się zbyt długo - szybko okaże się, że Elizabeth musi radzić sobie z samotnym macierzyństwem, brakiem pracy czy w końcu... z niechcianą sławą, kiedy zostaje gospodynią programu Kolacja o szóstej. 
Ta niebywale silna kobieta walczy o równouprawnienie kobiet i o zmianę sposobu myślenia płci pięknej.
Piękna, zabawna, miejscami bardzo wzruszająca powieść to debiut literacki Bonnie Garmus, który błyskawicznie doczekał się ekranizacji.

Serdecznie polecam czytelniczej uwadze!

piątek, 27 września 2024

Żołędziowy ludzik

Żółto-różowy plakat, informujący o warsztatach plastycznych dla zorganizowanych grup przedszkolnych w ramach cyklu Plastyka dla smyka. Plakat przypięty jest do korkowej tablicy, przyozdobiony pomarańczowym jesiennym liściem, wykonanym z filcu. O tablice oparta jest praca plastyczna - na jasnozielonej kartce stoi brązowy, uśmiechnięty żołędziowy ludzik. Ma białą brodę, czarne buciki, w dłoniach trzyma pomarańczowy, papierowy listek. Pod nogami leżą liście w kolorze żółtym i czerwonym.
zdjęcie własne

Jesienią aż roi się od pomysłów na kreatywne zagospodarowanie czasu najmłodszym. W ramach cyklu Plastyka dla smyka zorganizowałam warsztaty plastyczne, podczas których wykonywaliśmy żołędziowego ludzika. Przysłuchując się jesiennej historii, dzieciaki wycinały, kleiły i dorysowywały szczegóły.

środa, 25 września 2024

Jesienne czytanki

Bardzo miło było mi gościć w bibliotece klasę I a wraz z wychowawczynią. Pierwszoklasiści przyszli na zajęcia dotyczące jesiennej pory roku. Rozmawialiśmy na temat zmieniającego się otoczenia w trakcie trwania jesieni, jak zachowują się ptaki i zwierzęta, a nawet liście na drzewach. 

Na pierwszym planie otwarta książka na opowiadaniu "Przyszła jesień". Dalej widać telewizor. Na telewizorze widać kawałek wyświetlonego slajdu. Na slajdzie informacje kiedy zaczyna się jesień i jak nazywają się trzy, jesienne miesiące.
zdjęcie własne

wtorek, 24 września 2024

"Asiunia" i wojenny sweter

Wraz z nowym rokiem szkolnym aktywizowało się środowisko szkolne. Zeszyt lektur to cykl multimedialnych lekcji bibliotecznych, przeprowadzanych w oparciu o omawianą przez uczniów lekturę. Pierwszą, w nowym roku szkolnym oraz pierwsze warsztaty plastyczne, tematycznie związane z książką "Asiunia", miałam okazję odbyć z klasą III b z SP nr 22. Dla mnie to jedna z trudniejszych lektur do omówienia, to jedna z trudniejszych konfrontacji - dziecka z wojenną rzeczywistością.

Po lewej strony fragment kobiety w czarnych okularach. Kobieta ma na sobie biały, dziurkowany sweter z napisem. Za nią widać stoliki i ustawione wzdłuż nich krzesła. Pod ścianą, na stoliku ustawiony jest telewizor w wyświetlonym slajdem tytułowym.
zdjęcie własne

Lada biblioteczna. Na pierwszym planie przyozdobiona jesiennymi liśćmi dynia. Dalej leżą szare kartki, na których wydrukowano sweter, i jasnożółte z wydrukowaną ramką. kolejno widać pojemniki z ołówkowymi kredkami i klejami. W tle widoczny regał biblioteczny z książkami.
zdjęcie własne

poniedziałek, 23 września 2024

Ogród pejzaży muzycznych i literackich – recital

Tło: białe. Po prawej stronie plakatu widzimy fragment zielonego drzewa, na którym gdzieniegdzie umieszczono bordowe nuty i litery. Centralną część plakatu stanowią, umieszczone w okręgach, czarno białe zdjęcia przedstawiające artystów: Monikę Giergiel - długowłosą kobietę, trzymającą przed sobą rozwarte dłonie; Łukasza Giergiela - mężczyznę siedzącego przy talerzach od perkusji oraz Dawida Makosza, stojącego bokiem do fotografującego, ale ze zwróconą w stronę obiektywu twarzą.  W górnej części plakatu widzimy  logotyp projektu Energia Biblioteki, przedstawiający żarówkę i otwartą książkę. Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie Energia Biblioteki. Ogród pejzaży muzycznych i literackich recital Moniki Giergiel, wokalistki, kompozytorki, autorki tekstów Łukasza Giergiela perkusity, pedagoga, muzyka sesyjnego oraz Dawida Makosza, pianisty i producenta. 1 października 2024 r. godz. 17.00. Wejściówki do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej od 23 września 2023 r. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Logotypy: Biblioteki w Jaworznie, Miasta Jaworzna, Puls Jaworzna, Extra oraz Portalu SBP.
projekt MBP w Jaworznie

Ogród pejzaży muzycznych i literackich – recital

Dostrzegając nierozerwalną relację między naturą a artyzmem, zapraszamy mieszkańców Jaworzna do udziału w dwóch wyjątkowych recitalach pn. Ogród pejzaży muzycznych i literackich. W trakcie wydarzeń zaprezentujemy przykłady twórców, którzy czerpali tematy z piękna otaczającego świata, przekładając ten zachwyt na dźwięki i słowa. Pierwszy z koncertów odbędzie się 1 października o godz. 17.00. Wystąpią przed Państwem artyści: Monika Giergiel, wokal, Łukasz Giergiel, perkusja oraz Dawid Makosz, pianino. W ich wykonaniu usłyszymy miks utworów autorskich i coverów. Zaprezentujemy również fragmenty tekstów poetyckich Adama Mickiewicza, Adama Asnyka, Kazimierza Przerwy-Tetmajera.

Koncertom towarzyszyć będą wystawki książek beletrystycznych, popularnonaukowych, wydawnictwa albumowe, o charakterze przyrodniczym, w tym dotyczące Jaworzna. Dodatkową atrakcją będzie pokaz wizualizacji holograficznych, nawiązujących do rodzimej przyrody.

Wydarzenia zrealizujemy w ramach projektu „Energia Biblioteki” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wejściówki do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej od 23 września 2024 r.

poniedziałek, 9 września 2024

Wieczór autorskiego czytania prozy Marka Hłaski w wykonaniu Artura Dziurmana

Tło: fotografia przedstawiająca mężczyznę z czarnymi włosami i brodą przyprószonymi siwizną. Mężczyzna jest ubrany w czarny sweter, który niemal zlewa się z ciemnoszarym tłem fotografii. Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie. Wieczór artystycznego czytania prozy Marka Hłaski w wykonaniu Artura Dziurmana. Termin: 24 września 2024, godz. 17:00. Wejściówki do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej od 16 września 2024. Logo: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dopiskiem: Dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Dialogi między Dźwiękiem a Słowem: Jazz i Literatura, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie, Jaworzno-źródło energii. Patroni medialni: Puls Jaworzna, Extra, Radio eM.
projekt MBP w Jaworznie

Wieczór autorskiego czytania prozy Marka Hłaski w wykonaniu Artura Dziurmana

Projekt „Dialogi miedzi dźwiękiem a słowem. Jazz i Literatura” obfituje w wydarzenia, w których ukazana jest korelacja między dwoma tytułowymi sztukami. Jednak w programie tego przedsięwzięcia znajdują się również propozycje ukierunkowane na jedną z nich. Takim przykładem będzie wieczór, 24 września, podczas którego główną rolę odegra słowo. W autorskiej interpretacji Artura Dziurmana usłyszymy wybrane opowiadania Marka Hłaski – jednego z patronów 2024 r.

Artur Dziurman jest aktorem teatralnym, filmowym, telewizyjny i dubbingowym. Spełnia się także jako reżyser. Popularność przyniosły mu role w takich serialach jak: „Klan", „M jak miłość" oraz „Czas honoru". Jest prezesem Zarządu Fundacji ITAN Integracyjny Teatr Aktora Niewidomego w Krakowie. Zagrał m.in. w takich filmach jak: „Śmierć jak kromka chleba", „Reich", „Dublerzy", „Rezerwat", „Bogowie".

Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wejściówki na wydarzenie będą do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej, od 16 września br.

piątek, 6 września 2024

Narodowe Czytanie w Filii Jeleń

Na pierwszym planie otwarta książka na dramacie "Kordian", z ręcznie robioną zakładką. W głębi widać telewizor z wyświetlonym slajdem tytułowym. Po lewej stronie slajdu biało-czarny wizerunek Juliusza Słowackiego. Na portret nachodzi plakat reklamujący Narodowy
zdjęcie własne

Już po raz 13. Miejska Biblioteka Publiczna brała udział w obchodach Narodowego Czytania. Także placówki filialne, choć na mniejszą skalę, aktywnie włączyły się do wspólnego świętowania i odświeżania wśród czytelników lektury, należącej do polskiej klasyki.

czwartek, 5 września 2024

Szkolne powroty, przedszkolne początki

W tle czarna ściana, na której przyklejone są wydrukowane na kolorowym papierze szkolne atrybuty np. plecak książka, ołówek, ekierka. Na stoliku znajduje się napis - Szkolne powroty, przedszkolne początki, leżą różne książki dedykowane najmłodszym na temat szkoły i przedszkola.
zdjęcie własne

Witamy kolejny początek roku szkolnego. Wśród najmłodszych czytelników są i tacy, którzy po wakacyjnej przerwie wracają w szkolne czy przedszkolne mury. Są jednak i tacy, dla których kontakt ze szkołą czy przedszkolem będzie będzie wielkim wydarzeniem. I właśnie dla tych, by oswoić dziecięce strachy przygotowałam książki, które pomogą, zainspirują do rozmów, wystudza niepotrzebne emocje.