poniedziałek, 25 listopada 2024

Misiowe dobranocki

Myślę, że każde dziecko lubi to święto, chociaż tak naprawdę świętują ich ukochane przytulanki. 

Na beżowym tle brązowy napis: Światowy Dzień Pluszowego Misia 25 listopada. Pod napisem śpi brązowy miś z żółtym brzuszkiem.
projekt własny

I znów w bibliotece można znaleźć zarówno misiowe historyjki, które mogą być czytane na dobranoc, jak i poprzytulać bibliotecznych podopiecznych.

Na tle czarnej ściany siedzą na podwyższeniu dwa pluszowe misie. Pomiędzy nimi na sztaludze znajduje się kartka  zokbrazkiem misia i napisem Światowy Dzień Pluszowego Misia. Na stoliku leżą i stoją, wyeksponowane pionowo książki dla dzieci, w których głównym bohaterem jest miś.
zdjęcie własne

piątek, 22 listopada 2024

Znany miś - Paddington

Końcówka listopada to czas wzmożonego zainteresowania pluszowymi misiami. Tym razem podczas zajęć w ramach cyklu ZGRAni i kreatywni postawiliśmy na manualną kreatywność. Bohaterem naszym warsztatów plastycznych został słodki Peruwiańczyk - Miś Paddington.

Na pierwszym planie ulotka, reklamująca zajęcia odbywające się w Filii Jeleń. Na granatowym tle biały napis: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie Filia Jeleń, ZGRAni i kreatywni. Dodatkowo widoczne elementy graficzne: kostki do gry, puzzle, dłoń trzymająca nożyczki. Na dalszym planie, w niewyraźnej perspektywie widać stojącą na stoliku książkę o Paddingtonie, jego portret oraz papierowe komponenty potrzebne do wykonania pracy plastycznej. W tle widoczne  biblioteczne regały.
zdjęcie własne

wtorek, 19 listopada 2024

Witaminowy miszmasz

Zaplanowane już od dłuższego czasu wtorkowe spotkanie edukacyjne z przedszkolakami z cyklu Zaciekawieni światem dotyczyło warzyw i ich korzyści dla organizmu. 

Na żółtym tle widać obrazek przedstawiający różnorodne warzywa wysypujące się z koszyka: kapustę, dynie, ziemniaki, cebulę, czosnek. Pod obrazkiem brązowy napis: Witaminowy miszmasz.
projekt własny

Oprócz edukowania był oczywiście element głośnego czytania i wyczekiwana przez dzieci praca plastyczna - tym razem szczerbata dynia.

Przed ladą biblioteczną wyeksponowana praca plastyczna - na jasnozielonej kartce przyklejona mniejsza, biała kartka, na niej pomarańczowa dynia ze szczerbatym uśmiechem. Wzdłuż krótszych brzegów białej kartki są przyklejone żółte i ciemnozielone kropki. Dalej widać papierowe komponenty, potrzebne do wyklejenia obrazka, książkę i dynię wśród jesiennych liści. W tle widoczny regał z książkami.
zdjęcie własne

poniedziałek, 18 listopada 2024

Dzień Kolejarza

W listopadzie przypada święto kolejarzy. To oczywiście świetna okazja, by w jednym miejscu zgromadzić wszystkie pozycje z księgozbioru, które tematycznie związane są z koleją.

Na pierwszym planie widać fragment książki pt. "Lokomotywa" Juliana Tuwima. Dalej widać stolik z poukładanymi książkami dla dzieci, tematycznie związanymi z koleją. Stolik dostawiony jest do czarnej ściany. Na ścianie przyklejona jest lokomotywa i dwa wagony. Na lokomotywie znajduje się niebieski napis: Dzień Kolejarza.
zdjęcie własne

piątek, 15 listopada 2024

Nasza Mała Biblioteka

Miło mi poinformować, że w nowym roku szkolnym 2024/2025 Filia w Jeleniu ma możliwość wzięcia udziału w czwartej edycji projektu Nasza Mała Biblioteka.

Całość projektu to zaplanowanych sześć spotkań z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym 6-9 lat, podczas których staramy się zachęcić uczniów do spotkań z wartościową literaturą i przekonać ich do tego, że czytanie jest niesamowitą przygodą. Ten międzynarodowy projekt literacki to zbiór starannie wyselekcjonowanych książek, które charakteryzują się walorami literackimi, poznawczymi i plastycznymi.

Pierwszą książkę, którą pierwszoklasiści mieli okazję poznać, była książka "Dziewczynka i miś", napisaną i przepięknie zilustrowaną przez macedońskiego pisarza Vane'a Kosturanov'a.

Fioletowy dywan. Wzdłuż dłuższego boku stoją dwie zielone i dwie czerwone pufy. Wzdłuż krótszego boku stoi niebieski stolik. Na stoliku siedzi pluszowy miś, widać plakat informujący o projekcie i książkę. Wzdłuż ścian regały z książkami dla dzieci. Na regałach siedzą gdzieniegdzie maskotki.
zdjęcie własne
Na fioletowym dywanie siedzą dzieci zwrócone w kierunku kobiety czytającej książkę. Kobieta ma ciemnobrązowe włosy, czarne spornie, brązową bluzkę, nosi okulary. Koło kobiety widać fragment stolika, na nim umieszczona tablica informacyjna z żółtym tłem. Wzdłuż siany widać regał z książkami dla dzieci. Na regale gdzieniegdzie siedzą maskotki.
zdjęcie Patrycja Sitek

Każdy z uczniów otrzymał projektowe Łamigłówki literackie, które będziemy wspólnie uzupełniać po każdej przeczytanej historii.

Lewa dłoń trzyma książeczkę zatytułowaną "Literackie łamigłówki". Książeczka jest w kolorach: żółtym, pomarańczowym i zielonym. Dalej widać ladę biblioteczną. Na ladzie leżą kolorowanki z misiem i plastelina w pudełku. Na stosiku leżą projektowe łamigłówki.
zdjęcie własne
Przy stoliku siedzą dzieci, które rozwiązują zadania w książeczkach. Na stoliku w pojemniku widać kredki. Z tyłu za dziećmi widać z profilu kobietę. Kobieta ma ciemnobrązowe włosy, czarne spodnie, brązową bluzkę, nosi okulary. Dalej widać wnętrze biblioteki -  regały i dwa stanowiska komputerowe.
zdjęcie własne

Kolejne spotkanie w ramach projektu Nasza Mała Biblioteka już 13 grudnia :)

czwartek, 14 listopada 2024

Zwierzęce czytanie

W dniu dzisiejszym odwiedziła mnie licznie grupa Żabek z pobliskiego Przedszkola Miejskiego nr 19. Zwierzęce czytanki, ale i zgadywanki, wycinanki oraz naklejanki były tematem naszego spotkania. Zaczęliśmy tradycyjnie od głośnego czytania historii słonika, który dzięki swoim nowym przyjaciołom polubił bycie sobą.

Na pierwszym planie książka pt. "Słonik, który polubił być sobą ". Za książką widać telewizor. Na telewizorze widać wyświetlony slajd tytułowy pn. Idziemy do zoo. Na slajdzie widać różne grafiki zwierząt np. słonia, lwa, żyrafy.
zdjęcie własne

Na pierwszym planie widać zieloną kartkę z przyklejoną praca plastyczną, którą będą wykonywały dzieci - szary, widoczny bokiem słonik wypuszcza z trąby fontannę wody. Nad obrazkiem widać książkę pt. "Słonik, który polubił być sobą".
zdjęcie własne

piątek, 8 listopada 2024

W narodowych barwach

W ramach cyklu ZGRAni i kreatywni wspólnie z dziećmi wykonywaliśmy patriotyczne wianki, które mogły służyć jako piękna ozdoba w ramach obchodów Święta Niepodległości.

Na długim stoliku wyeksponowano trzy książki o tematyce patriotycznej - najbliżej leży pozycja Zofii Staneckiej "Nasza paczka i Niepodległość". Pomiędzy książkami ułożono wianki w barwach białych i czerwonych kwiatów.
zdjęcie własne

środa, 6 listopada 2024

Biblioteka ma głos. Odcinek 29 - O PRL-u

Na szarym tle, po prawej stronie, duży mikrofon studyjny, od niego napis imitujący tubę. Poniżej: Podcast odcinek 29 – O PRL-u. Prowadzenie: Anna Ptaszkiewicz-Godzina, Anna Sobula. Realizacja: Bartosz Baran. Premiera: 6 października 2024, godzina 16:00. Poniżej ikony: Facebooka, kanału YouTube i serwisu Spotify oraz logotypy: MBP w Jaworznie, Jaworzna – źródła energii.
projekt MBP w Jaworznie

Biblioteka ma głos. Odcinek 29 – O PRL-u

Próby opowiedzenia o czasach PRL-u podejmowano na przestrzeni lat wielokrotnie. Bogaty wachlarz publikacji, od historycznych po obyczajowe, nakłada się na nasze osobiste i rodzinne wspomnienia, które czasem przybierają postać zabawnej anegdoty, a nierzadko przerażającego w swej realności zdarzenia. Dokonując trudnego wyboru zaprezentujemy kilka wybranych propozycji. Zapraszamy na 29. odcinek podcastu "Biblioteka ma głos" - premiera 6 listopada o godz. 16.00. Czekamy na Państwa na naszej stronie https://mbp.jaworzno.pl/, Fabebooku oraz na kanale YouTube, a w wersji audio w serwisie Spotify.

poniedziałek, 4 listopada 2024

PoCZYTAJmy kryminał

Na pionowym plakacie na bordowym tle znajduje się okładka książki Michała Śmielaka "Miasto Mgieł" (okładka utrzymana w szarej kolorystyce przedstawia spowity mgłą zamek i mężczyznę zmierzającego w kierunku zamku). Okładka ujęta jest w ozdobną, czarną ramkę. W górnej części plakatu na szarej belce znajduje się napis: w czarnym kolorze PoCZYTAJmy. W prawym dolnym rogu znajduje się szary narożnik z czarnym napisem: Kryminał.
projekt własny

Kto lubi twórczość Michała Śmielaka temu właściwie nie muszę specjalnie deklarować tego, że także po tę powieść warto sięgnąć. Chociaż... przewróciłam dobrych kilka stron zanim porwała mnie ta historia i niestety, żeby być uczciwą względem czytelników, to jeden ze słabszych jego kryminałów.

Na terenie Sandomierza, w gęstej mgle morduje "Wampir". Jego sprawą zajmuje się podkomisarz Bruno Kowalski i to właśnie jego postać spowodowała, że dałam szansę tej historii.