czwartek, 30 stycznia 2025

Zimowe zabawy

W godzinach popołudniowych odwiedziła mnie grupa dzielnych przedszkolaków, które wspólnie ze mną oddały się zimowym zabawom. A kiedy czytana historia jest o bałwanie, to my także jemu poświęciliśmy to spotkanie.

Na ladzie bibliotecznej stoi ułożona wieża ze styropianowych, sześciu kubków. Na kubkach namalowane twarze bałwanków. Obok piramidy leży srebrna kula, a za nią stoi pionowo książka Moniki Kamińskiej pt. Mroźne przygody Bąbli. W tle widać regały z książkami.
zdjęcie własne

poniedziałek, 27 stycznia 2025

PoCZYTAJmy literaturę popularnonaukową

Na pionowym plakacie na szarym tle znajduje się okładka książki Mikołaja Gospodarka "Po prostu Bieszczady". Okładka ujęta jest w ozdobną, pomarańczową ramkę. W górnej części plakatu na zielonej belce znajduje się napis w białym kolorze PoCZYTAJmy. W prawym dolnym rogu znajduje się zielony narożnik z białym napisem: Literatura popularnonaukowa.
projekt własny

Mikołaj Gospodarek jest fotografem oraz autorem kilkunastu przewodników turystycznych. W  księgozbiorze naszej biblioteki znajdziecie Państwo chociażby pozycje pt. "Polska na czterech kółkach: w drodze jak w domu", „Polska nieodkryta: 365 nieoczywistych miejsc”, Śląskie: od Jury po Beskidy: 200 nieoczywistych miejsc”. Jak twierdzi sam autor Bieszczady przez 15 lat podróży nauczyły go przede wszystkim sztuki słuchania, zarówno ludzi, jak i natury.

W tym przewodniku najdziecie Państwo wszystko to, z czego słyną Bieszczady, ponieważ jest tu rozdział o retortach, a właściwie o ich systematycznym znikaniu z mapy Bieszczad, o czym, według palaczy, zdecydowały przede wszystkim ceny i konkurencja, są historie ludzi, którzy zostawili swoje miejskie, intensywne życie i zaczęli nowe w tym miejscu, jest o dzikości i romantycznej wizji tych wyjątkowych gór, jest w końcu o bieszczadzkich smakach, zapachach, kolorach, tajemniczych miejscach. Mnie osobiście zaskoczyła historia Bieszczad, szczególnie ta powojenna, dlatego...

...serdecznie polecam czytelniczej uwadze!

czwartek, 23 stycznia 2025

O regionach

Na szarym tle, po prawej stronie, duży mikrofon studyjny, od niego napis imitujący tubę: "Biblioteka ma głos". Poniżej: Podcast odcinek 31 – O regionach. Prowadzenie: Anna Ptaszkiewicz-Godzina, Anna Sobula. Realizacja: Bartosz Baran. Premiera: 24 stycznia 2025, godzina 16:00. Poniżej ikony: Facebooka, kanału YouTube i serwisu Spotify oraz logotypy: MBP w Jaworznie, Jaworzna – źródła energii.
projekt MBP w Jaworznie

Różnimy się historią, sztuką, kuchnią, położeniem, tradycjami, obrzędowością, czasem nawet językiem, ale z tych skrawków, mniejszych lub większych fragmentów, powstaje wielobarwny, lecz tworzący, mimo wszystko, jedną całość obszar. Z lotu ptaka prezentuje się niczym patchwork lub mozaika, ale równie ciekawie poznawać ją przemieszczając się lądem. Zapraszamy na rozmowę poświęconą regionom Polski, oczywiście jak zawsze w odniesieniu do subiektywnie wybranych propozycji z naszych, bibliotecznych zbiorów. Nowy odcinek podcastu „Biblioteka ma głos” będzie miał swoją premierę 24 stycznia o godz. 16.00. Czekamy na Państwa na naszej stronie www.mbp.jaworzno.pl, Facebooku oraz kanale YouTube, a w wersji audio w serwisie Spotify.

Anaruk, chłopiec z Grenlandii

Jedna z moich ulubionych lektur, omawianych w klasie III, to historia Czesława Centkiewicza pn. "Anaruk, chłopiec z Grenlandii". Po raz kolejny, razem z uczniami, miałam okazję udać się na Biegun Północny, by poznać zwyczaje Eskimosów, florę i faunę i wyjątkowo nieprzyjazny człowiekowi klimat. Dzień później wykonywaliśmy wspólnie postać Anaruka, w ramach cyklu PodKOLORyzowana lektura.

Biało-niebieskie tło z błękitnymi śnieżynkami. U góry slajdu granatowy napis:  Grenlandia - podróż do kraju Anaruka. Poniżej grafika przedstawiająca biały samolot wzbijający się w granatowy kole.
projekt własny

Po lewej stronie zdjęcia widoczna praca plastyczna. Na niebieskiej kartce czarnowłosy Eskimos w czerwonym kubraku i czarnych butach. Dookoła Eskimosa przyklejone białe śnieżynki. Po prawej stronie żółto-pomarańczowy plakat, promujący zajęcia z cyku PodKOLORyzowana lektura.
zdjęcie własne

czwartek, 16 stycznia 2025

O niedoskonałym pingwinie

Kubuś, tak właśnie ma na imię pingwinek inny niż wszystkie dotąd mu znane: wyjątkowo ruchliwy i niesforny, bezustannie denerwuje swoją pingwinią rodzinę. Kiedy jednak Kubuś oddala się od stada, jego nieobecność jest natychmiast dostrzeżona. Całkiem fajny ten Kubuś -  to zarówno moje zdanie, jak i moich podopiecznych.

Na niebieskim stoliku stoją w rzędzie pingwiny w kolorowych czapkach, czapki mają ozdobne pompony. W tle widać czarną ścianę z przyklejonym bałwanem. Pod bałwanem widać książki ustawione na stoliku. Po drugiej stronie widać regały z książkami dla dzieci.
zdjęcie własne

wtorek, 14 stycznia 2025

Zimowe historyjki

Wyselekcjonowane oraz bardzo białe i mroźne historie. A czyta się tym bardziej przyjemnie, bo klimat wystawki współbrzmi z tym, co za oknem. Hu! Hu! Ha! Nasza zima zła ;)

W tle czarna ściana, na niej wyeksponowana głowa bałwana w niebieskiej czapce z pomponem, sylwetkę bałwana tworzą naklejone na ścianę mniejsze i większe śnieżynki. Na ścianie biały napis: zima. Pod ścianą stoi stolik, na którym znajdują się książki o zimowej tematyce.
zdjęcie własne

poniedziałek, 13 stycznia 2025

Dzień Kubusia Puchatka

Z okazji urodzin Kubusia Puchatka odwiedziła mnie grupa Żabek. Okazało się, że przedszkolaki dobrze znają wszystkie zwierzątka mieszkające w Stumilowym Lesie. Pięknie wysłuchały opowiadania o Puchatku, który był poddawany badaniom lekarskim, a potem dzielnie wycinały  portret Misia o małym rozumku.

Wnętrze biblioteki. Widać stoliki i krzesła. Na dalszym planie widać ustawiony pod ścianą stolik. Na stoliku siedzi pluszowy Tygrysek, pionowa postać Kubusia Puchatka i książka o przygodach Kubusia. Na podwyższeniu ustawiony telewizor, na którym wyświetlony slajd tytułowy (zielone tło, żółty napis: Kubuś Puchatek i przyjaciele, pod napisem obrazek przedstawiający mieszkańców Stumilowego Lasu).
zdjęcie własne

Na środku stolika leży żółta kartka z przyklejonymi żółtymi uszkami, czerwonym kubraczkiem, z czarnym noskiem, ustami i oczami. Dookoła pracy leżą komponenty, potrzebne do wykonania pracy plastycznej, nożyczki i kleje. W lewym dolnym roku książeczka z Kubusiem Puchatkiem na okładce.
zdjęcie własne

piątek, 10 stycznia 2025

Nasza Mała Biblioteka

Kolejne spotkanie z pierwszoklasistami w ramach cyklu Nasza Mała Biblioteka było związane z lekturą książki estońskiego pisarza Urmas'a Reinmaa "Gdzie go znalazłaś?". Uczniowie zwrócili przede wszystkim na ilustracje, które wyjątkowo przypadły im do gustu.

zdjęcie własne

Na fioletowym dywanie siedzą dzieci zwrócone w kierunku kobiety czytającej książkę. Kobieta ma ciemnobrązowe włosy, czarne spodnie, różowy sweter, nosi okulary. Koło kobiety widać fragment stolika, na nim niebieski kawałek tkaniny, na stoliku książki. Wzdłuż ściany widać regał z książkami dla dzieci.
zdjęcie: Patrycja Sitek SP nr 22

Na stoliku leżą Łamigłówki literackie z projekty Nasza Mała Biblioteka. Obok łamigłówek leżą prace plastyczne - nadruk klucza.
zdjęcie własne

Przy stoliku siedzą dzieci, które rozwiązują zadania w książeczkach. Na stoliku i w pojemniku widać kredki. W tle regał z książkami oraz na czasopisma.
zdjęcie: Patrycja Sitek SP nr 22

środa, 8 stycznia 2025

Ranking poczytności za rok 2024

Rok 2025 zaczynamy od zestawienia książek, które w ubiegłym roku cieszyły się największą popularnością wśród czytelników z Filii Jeleń.

Żółte tło, u góry biały napis: Ranking najpoczytniejszych książek w roku 2024 - Filia Jeleń, pod napisem trzy okładki książek w ozdobnych ramkach. 1. Michał Śmielak "Osada", 2. Maria Paszyńska "Cuda codzienności", 3. Delia Owens "Gdzie śpiewają raki".
projekt własny