piątek, 25 kwietnia 2025

Domowe zasady ekranowe

Na kolejne zajęcia z cyklu Sieć tajemnic zaprosiłam klasę pierwszą z SP nr 22. W ramach edukacji medialnej rozmawialiśmy o domowych zasadach ekranowych, o właściwym czasie jakie dziecko w określonym wieku powinno spędzać przed ekranem, o wadach i zaletach bycia w sieci oraz o sytuacjach czy miejscach, w których musimy być w trybie offline. 

Na pierwszym planie lewa dłoń trzyma książkę "Chrapka na apkę" Jarosława Kamińskiego i wachlarz kolorowanek przedstawiających smartfon z misiem. Dalej widać pod ścianą telewizorem z wyświetlonym slajdem tytułowym. Na slajdzie na niebieskim tle biały laptop z napisem Domowe zasady ekranowe. Obok laptopa kubek z przyborami do pisania i stos książek.
zdjęcie własne

czwartek, 24 kwietnia 2025

Dzień Ziemi

Edukacja ekologiczna to bardzo ważny element w kształtowaniu postaw proekologicznych u najmłodszych dzieci. Tylko ucząc, pokazując właściwe zachowanie, podkreślając jak ważne jest, by dbać o wspólne dobro możemy czego wymagać w przyszłości.

Pod czarną ścianą stolik, na którym leży zielony, prześwitujący materiał. Na nim poukładane są książki dla dzieci o ekologicznej tematyce. Na podwyższeniu nazwa wystawki - niebieskie tło, grafika dłonie podtrzymujące planetę, zielone gałązki po obu stronach, napisy: Dzień Ziemi, 22 kwietnia, Planecie na ratunek
zdjęcie własne

W ramach cyklu W zgodzie z naturą dwukrotnie świętowaliśmy wspólnie z przedszkolakami Dzień Ziemi.

Na stoliku, na pierwszym planie, leży na płasko książka z serii Kicia Kocia pt. Co z tymi śmieciami? Dalej zalaminowane, białe karty i plasterki z obrazkiem pośrodku, służące do ekologicznej gry.
zdjęcie własne

O regały biblioteczne oparte worki: z lewej strony żółty, z prawej strony niebieski. Pomiędzy regałami rozrzucone śmieci, tworzące ścieżkę. W tle widać okno.
zdjęcie własne

Na pierwszym planie praca plastyczna - na kremowej kartce przyklejona uśmiechnięta Ziemia, ma zielone ręce i fioletowe buty, a na głowie wianek z motyli. W głębi widać stoliki i krzesła oraz telewizor z wyświetlonym niewyraźnie slajdem tytułowym: Kodeks małego ekologa.
zdjęcie własne

czwartek, 17 kwietnia 2025

Życzenia wielkanocne

Na tle czarnej ściany sylwetka białego zajączka. Korpus stanowi stos książek o białych grzbietach, głowa i łapki doklejone z papieru. Obok znajduje się stojąca pionowo książka Nele Moost "Mały kruk Skarpetka: wiosna i Wielkanoc". Przed zajączkiem znajdują się ręcznie robione pisanki.
zdjęcie własne

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzę Państwu przede wszystkim zdrowia, spokoju, jak i wielu radosnych chwil w gronie najbliższych :)

wtorek, 15 kwietnia 2025

Kreatywna Wielkanoc

Od dzisiaj, aż do piątku można w bibliotece poczuć wielkanocną magię świąt, a to za sprawą koszyczkowej kreatywności :)

Na stoliku leży pośrodku praca plastyczna. Na kremowej kartce czerwony koszyczek z białą serwetką i trzema pisankami: zieloną, czerwoną i żółtą. Obok pracy w pojemnikach leżą papierowe komponenty potrzebne do wykonania pracy plastycznej. Z tyłu stoi kolorowy pojemnik, z którego wystają pisaki i nożyczki. W tle regały z książkami.
zdjęcie własne

Gdyby jednak ktoś chciał dobrze zagospodarować przedświąteczny czas i wykorzystać drzemiące w nim pokłady kreatywności, to zapraszam do biblioteki, by wypożyczyć jedną z czterech książek.

Na stoliku leży otwarta książka. Widać obrazek z barankiem wykonanym z masła. Dalej widać wyeksponowane książki z motywem Wielkanocy. W tle regały z książkami.
zdjęcie własne

poniedziałek, 14 kwietnia 2025

PoCZYTAJmy thriller

Na pionowym plakacie na jasnoróżowym tle znajduje się okładka książki Loreth Anne White "Dziennik pokojówki". Okładka ujęta jest w ozdobną, brązową ramkę. W górnej części plakatu na brązowej belce znajduje się napis w żółtym kolorze PoCZYTAJmy. W prawym dolnym rogu znajduje się brązowy narożnik z żółtym napisem Thriller.
projekt własny, 

Bardzo często czytelnicy, a szczególnie kobiety, szukają czegoś pośredniego między literaturą obyczajową z krwawym kryminałem. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest propozycja trzymającego w napięciu thrillera, a "Dziennik pokojówki" idealnie wpisuje się w czytelnicze preferencje. Kit Darling zajmuje się sprzątaniem u bogatych ludzi. Wielu z nich skrzętnie skrywa tajemnice, a pokojówka wyjątkowo wie gdzie szukać, by zaspokoić swoją chorobliwą ciekawość. Czy jednak wtykanie nosa w cudze sprawy wyjdzie jej na dobre?

Serdecznie polecam czytelniczej uwadze!!! 

piątek, 11 kwietnia 2025

Psiogadanki

Całą powierzchnię plakatu zajmuje zdjęcie, przedstawiające stojącą, kobiecą postać, przed którą siedzi pies. Kobieta ma długie, blond włosy, na których widzimy zieloną opaskę. Ubrana jest w zieloną parkę, brązowe leginsy oraz różowe tenisówki. Pies to wilczur, o rudej sierści. Na szyi ma obrożę. Fotografię wykonano na drewnianym pomoście, w tle którego widzimy zielone drzewa. Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie Psiogadanki rozmowy o psach. Wszystko co musisz wiedzieć o wychorowaniu psa prow. Kornelia Zielińska. 24 kwietnia 2025 r. godz. 17.00. Logotypy: Biblioteki w Jaworznie oraz miasta Jaworzna.
projekt MBP w Jaworznie

Psiogadanki – rozmowy o psach – spotkanie z Kornelią Zielińską

Życie z psem wydaje się proste… dopóki sam go nie masz! Jeśli jesteś opiekunem czworonoga i chciałbyś poszerzyć swoją wiedzę o jego codziennych zwyczajach, relacjach z człowiekiem i sposobach rozwijania dobrych nawyków, zapraszamy 24 kwietnia 2025 r. o godz. 17.00 na spotkanie z Kornelią Zielińską – trenerką i behawiorystką, autorką pierwszej polskiej książki o wspólnym wychowywaniu dzieci i psów pt. Mamo, tato, chcę psa. Jak wychować szczęśliwe dzieci i czworonogi. W trakcie wydarzenia omówimy potrzeby naszych pupili, przedstawimy propozycje odpowiednich aktywności oraz sposoby na budowanie z nimi silnej więzi. Ponadto prowadząca podpowie, jak pracować z pupilem na co dzień, by uniknąć problemów i zapewnić mu komfortowe życie w świecie ludzi.

Kornelia Zielińska – współzałożycielka bloga i szkoły Passionblog for dogs, praktyk i pasjonatka pracy z psami. Łączy wiedzę naukową z doświadczeniem zdobytym w pracy z kursantami. Uczy opiekunów, jak lepiej rozumieć swoich podopiecznych, wprowadzając podstawowe elementy posłuszeństwa – swoiste BHP w życiu z psem. Regularnie uczestniczy w seminariach i kursach, stale rozwijając swoje kompetencje i metody szkoleniowe.

czwartek, 10 kwietnia 2025

Dzień Jednorożca

Tło niebieskie. Tęcza zakończona z obu stron chmurkami. Na tle jednej chmury niebiesko-różowy napis: 9 kwietnia Dzień Jednorożca. Na tle drugiej chmurki postać jednorożca.
projekt własny, Canva

Międzynarodowy Dzień Jednorożca to święto, które celebruje mityczne stworzenia. Jednorożce, znane ze swojego piękna, magii i tajemniczości, dla wielu ludzi stały się symbolem radości, fantazji i przede wszystkim koloru. Święto to powstało jako przeciwwaga do depresyjnego Blue Monday, mając na celu wprowadzenie radości i pozytywnej energii do życia codziennego.

Ponieważ książki z motywem jednorożca cieszą się sporym zainteresowaniem wśród małych czytelniczek, to na tę chwilę proponuję garść książkowych polecajek :)

Na niebieskim blacie leży stosik pięciu książek z serii Mój sekretny jednorożec. Na stosiku pluszowy jednorożec w kolorach różu i fioletu. Dalej stoją wyeksponowane pionowo dwie książki - Jednorożec Małgosi i Jednorożce. To stanowią regały z literaturą dla dzieci.
zdjęcie własne

środa, 9 kwietnia 2025

Coraz bliżej Wielkanocy

Kolejne spotkania edukacyjne z cyklu Zaciekawieni światem dotyczyły Świąt Wielkanocnych oraz poszczególnych elementów, składających się na tradycyjną święconkę. Zajęcia odbyły się w młodszej grupie w budynku przedszkola, a starszaki odwiedziły mnie w bibliotece.

Tło stanowi wyposażenie sali przedszkolnej. Na kolorowym dywanie siedzą przedszkolaki zwrócone w kierunku kobiety czytającej książkę. Kobieta ma ciemnobrązowe włosy, czarne spodni i granatowy sweter, nosi okulary.
zdjęcie Ewa Kwiecień, PM 19


Dzieci siedzą przy stoliku na dywanie lub na krzesełkach. Na stoliku komputer z wyświetloną prezentacją. Obok stolika siedzi kobieta. Kobieta ma okulary, półdługie ciemne włosy. Ubrana jest w granatowy sweter i czarne spodnie. Tło stanowi wyposażenie sali przedszkolnej.
zdjęcie Ewa Kwiecień, PM 19

Pierwsza perspektywa jest niewyraźna, widać nieostry kształt wiosennych kwiatów i książkę Cecylka Knedelek i Wielkanoc. Dalszy plan stanowi wnętrze biblioteki. Widać krzesła i stoliki, pod ścianą stoi telewizor z wyświetlonym slajdem tytułowym - zielone tło, napis: Symbole wielkanocnego koszyczka i zajączek trzymający w łapkach pisankę.
zdjęcie własne

wtorek, 8 kwietnia 2025

Nasza Mała Biblioteka

Kolejna, pięknie ilustrowana książka słoweńskiej autorki, którą pierwszoklasiści mogli poznać w ramach projektu Nasza Mała Biblioteka to "Poczwarka". To historia o odwarze, dorastaniu, trudach podróży i o wielkiej zmianie.

Na fioletowym dywanie siedzą dzieci zwrócone w kierunku kobiety czytającej książkę. Kobieta ma ciemnobrązowe włosy, dżinsy, białą koszulę w szare paski i szary sweter, nosi okulary. Koło kobiety widać fragment stolika, na nim zielony woal, na stoliku książki z zielonymi okładkami. Wzdłuż ściany widać regał z książkami dla dzieci.
zdjęcie Patrycja Sitek, SP nr 22

Na pierwszym planie praca plastyczna - na seledynowej kartce przyklejony trójwymiarowy, pomarańczowy motyl, latający nad kwiecistą łąką. Za pracą widać ladę biblioteczną, na której pionowo stoi książka Andreji Peklar Poczwarka. Na ladzie leżą projektowe Literackie łamigłówki. W tle widać regał z książkami.
zdjęcie własne

poniedziałek, 7 kwietnia 2025

Plastusiowy pamiętnik

Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się biblioteczny cykl skierowany do uczniów szkół podstawowych.

Tło oliwkowe, elementy graficzne na plakacie: tablica szkolna z białym napisem Zeszyt lektur, otwarta książka. Napisy: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie Filia Jeleń, Multimedialna lekcja biblioteczna przeprowadzona w oparciu o lekturę szkolną, Zapraszam do kontaktu: tel. 32/ 751 91 92 wew. 3 317 e-mail: filiajelen@mbp.jaworzno.pl.
projekt własny, Canva

Zmieniający się kanon lektur szkolnych sprawił, że oferta lekcji bibliotecznych stale się poszerza. Tym razem, ku mojej radości, wzięliśmy na warsztat książkę, którą doskonale pamiętam z dzieciństwa czyli...

Tło granatowe, elementy graficzne na plakacie: żółte i niebieskie kleksy, pędzel, pióro, gumka do mazania, ołówek. Białe napisy: Maria Kownacka, Plastusiowy pamiętnik.
projekt własny, Canva

Przygody Plastusia oraz jego przyjaciółki Tosi cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Dzięki prezentacji multimedialnej pierwszoklasiści poznali życie i twórczość Marii Kownackiej oraz ciekawostki na temat plastelinowego ludzika. Największy entuzjazm wywołał jednak piórnik i jego zawartość, bo zależało mi bardzo na tym, żeby pokazać współczesnym dzieciom, jak dawniej temperowało się ołówek czy dlaczego zeszyt ucznia bywał pełen kleksów.
A ponieważ pierwszoklasiści lubią prace manualne, to udało nam się PodKOLORyzować także i tę lekturę :)
Na pierwszym planie praca plastyczna - na jasnofioletowej kartce przyklejona niebieska kredka, zielone nożyczki, żółty ołówek. Przybory szkolne mają dorysowane czarne oczy i uśmiechy oraz czerwone rumieńce. Za pracą widać ladę biblioteczną. Na ladzie leży pojemnik z papierowymi komponentami, potrzebnymi do wykonania pracy plastycznej. W tle widać regał z książkami.
zdjęcie własne

środa, 2 kwietnia 2025

Jan Paweł II i Robert Schuman. Patroni zjednoczonej Europy

Tło: białe. Plakat przedstawia dwie, duże, ludzkie dłonie, szarego koloru, ze złotymi obrysami, które tylko gdzieniegdzie równo nachodzą na grafikę. Górna dłoń jest otwarta do dołu, poniżej niej druga z rotwarta do góry. Pomiędzy nimi gwiazdki - symbol Unii Europejskiej. Tekst: Patroni Zjednoczonej Europy św. Jan Paweł II i Robert Schuman. 2-25 kwietnia 2025 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie Rynek Główny 17. 43-600 Jaworzno. Logotypy: MBP w Jaworznie, Dom Rodzinny Jana Pawła II Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego.

Jan Paweł II i Robert Schuman. Patroni zjednoczonej Europy - wystawa

Z okazji 20. rocznicy śmierci Papieża Polaka oraz w związku z objęciem przez Polskę prezydencji w Radzie UE,  Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie serdecznie zaprasza do obejrzenia wyjątkowej wystawy pt. Św. Jan Paweł II i Robert Schuman. Patroni zjednoczonej Europy, którą prezentować będziemy w Bibliotece Głównej w okresie od 2 do 25 kwietnia 2025 r. Ekspozycja, udostępniona przez Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, ma na celu przybliżenie postaci papieża oraz Roberta Schumana – jednego z inicjatorów procesu integracji europejskiej po II wojnie światowej. Przedstawia ich wizję zjednoczonej Europy, a także działania na rzecz integracji państw naszego kontynentu. Szczególny nacisk położony został na wartości chrześcijańskie, które reprezentowali i które były głęboko zakorzenione w polskiej kulturze, odgrywając kluczową rolę w budowaniu idei zjednoczonej Europy.

W 2024 r. wystawa była prezentowana w Luksemburgu, Brukseli oraz w Sanktuarium w La Salette we Francji, w związku z dwudziestą rocznicą największego rozszerzenia Unii Europejskiej. Autorzy ekspozycji pragnęli ukazać kontekst historyczny, zwłaszcza wydarzenia po wschodniej stronie żelaznej kurtyny, gdzie władze komunistyczne ograniczały podstawowe prawa obywatelskie. Na tym tle przedstawiono postacie Roberta Schumana i Karola Wojtyły – Jana Pawła II, którego doświadczenia życiowe ukształtowały przekonanie o konieczności respektowania praw każdego człowieka oraz dążenie do pokoju w Europie i na świecie.

Bez aktywności Jana Pawła II jako zwierzchnika Kościoła katolickiego, jego licznych spotkań z politykami, głowami państw i wpływowymi osobistościami, trudno wyobrazić sobie pokojowy upadek muru berlińskiego oraz późniejszy proces integracji Europy.

Słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II w 1988 r. na forum Parlamentu Europejskiego najlepiej oddają jego wizję zjednoczonego kontynentu:

Pragnieniem moim, jako najwyższego pasterza Kościoła Powszechnego, przybyłego z Europy Wschodniej i znającego aspiracje ludów słowiańskich, owego drugiego «płuca» naszej wspólnej europejskiej ojczyzny, jest, aby Europa, wybierająca suwerennie swe wolne instytucje, mogła z czasem rozrosnąć się do rozmiarów, jakimi obdarzyła ją geografia, a zwłaszcza historia”.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy i refleksji nad ideami, które kształtowały dzisiejszą Europę!

Autorzy projektu: Tomasz Bagiński i Magdalena Maślona
Współpraca i nadzór merytoryczny: Dominika Jamrozy
Kuratorzy Wystawy: dr Marek Lyszczyna, Tomasz Bagiński
Współpraca: Anna Czajkowska-sSłapat, Magdalena Klaja, Artur Oboza

źródło: https://domjp2.pl/aktualnosc/wystawa-o-janie-pawle-ii-i-robercie-schumanie-w-warszawie

wtorek, 1 kwietnia 2025

Konkurs pięknego czytania

Tło: zielone. Grafika: chłopiec i dziewczynka siedzą zwróceni do siebie plecami i z uśmiechem czytają książki. Wokół ciemnowłosych dzieci znajdują się białe kropki, w których umieszczono symbole takie jak: herb Jaworzna, kałamarz z gęsim piórem, maszyna do pisania i otwarta książka. Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie. Dział Informacji Regionalnej. Konkurs Pięknego Czytania Poezji i Prozy Jaworznickich Twórców. Druga Edycja. Do udziału zapraszamy uczniów szkół podstawowych. Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 30.04.2025r. Występy uczestników oraz rozstrzygnięcie nastąpi 9.05.2025r. Godz. 8:30, 10:00 i 11:30. Regulamin wraz z kartą zgłoszeń dostępny na stronie internetowej www.mbp.jaworzno.pl. Logo: Biblioteki i Jaworzna-źródła energii.
projekt MBP w Jaworznie

II Edycja Konkursu Pięknego Czytania Poezji i Prozy Jaworznickich Twórców

Jaworzniccy twórcy piszą, a dzieci i młodzież… będą pięknie czytać!

Serdecznie zapraszamy do udziału w drugiej edycji Konkursu Pięknego Czytania Poezji i Prozy Jaworznickich Twórców. Konkurs łączy wartość jaką niesie za sobą lektura z poszerzeniem wiedzy o twórczości pisarzy i poetów rodem z Jaworzna. Zadaniem konkursowym będzie piękne odczytanie fragmentu lub całości utworu, którego autorem jest jaworznicki pisarz lub poeta. Warto pamiętać, że tak jak w poprzednim roku, występ każdego uczestnika nie powinien trwać dłużej niż 3 minuty. Warunkiem uczestnictwa jest dostarczenie Karty Zgłoszenia do 30 kwietnia 2025r., zgodnie z wymogami Regulaminu, który dostępny jest we wszystkich placówkach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie oraz na stronie www.mbp.jaworzno.pl.

Tegoroczna gala finałowa, w czasie której odbędą się występy uczestników, odbędzie się 9.05.2025r. w audytorium Biblioteki Głównej, w ramach obchodów XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Tym razem przewidziano trzy przesłuchania połączone z wręczeniem nagród. Wedle regulaminu zapraszamy uczniów klas 2-4 na godzinę 8:30; klas 5-6 na godz. 10:00, a klas 7-8 na godz. 11:30.

Jeśli jesteś uczniem klas 2-8 szkoły podstawowej, posiadasz umiejętności lektorskie na wysokim poziomie i lubisz występować przed publicznością – czekamy właśnie na Ciebie!

Karta zgłoszenia

Regulamin


Konkurs na Najlepszego Czytelnika

Tło: białe z kołami na obrzeżach w kolorach zielonym i brązowym. Grafika: na trawie, tyłem, po turecku siedzi kobieta z rudymi włosami, ubrana w brązowy sweter i szare spodnie. W jednej ręce trzyma brązową filiżankę z kawą, a w drugiej książkę. Naprzeciwko stoi chłopiec z rudymi włosami, w beżowej koszulce i niebieskich spodniach na szelkach. W ręce trzyma książkę w brązowej okładce. Przed kobietą siedzi dziecko, jego twarz zasłania duża, zielona książka. Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie ogłasza konkurs na najlepszego czytelnika 2025. Szczegóły w Regulaminie dostępnym na stronie www.mbp.jaworzno.pl oraz w placówkach bibliotecznych. Na dole dwa logotypy: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie i Jaworzno-źródło energii.
projekt MBP w Jaworznie

Konkurs na Najlepszego Czytelnika! Edycja 2025

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie serdecznie zaprasza do udziału w II edycji konkursu na Najlepszego Czytelnika Roku! Jeśli kochasz książki i regularnie odwiedzasz naszą bibliotekę, ta propozycja jest właśnie dla Ciebie! Liczy się aktywność - im więcej czytasz, tym większe masz szanse na wygraną!

Kto może wziąć udział?
Konkurs jest otwarty dla wszystkich – dzieci, młodzieży i dorosłych.

Jak wziąć udział?
To proste! Wystarczy często wypożyczać i oddawać się lekturze.

Nagrody
Na zwycięzców czekają nagrody książkowe oraz satysfakcja z czytelniczego sukcesu!

Nasz konkurs trwa od 2 kwietnia do 31 grudnia 2025 r.

Nie zwlekaj – odwiedź bibliotekę i dołącz do rywalizacji! Czekamy na Ciebie!

Regulamin