piątek, 27 marca 2020

Poznajemy zawody - lekcja

W dniu dzisiejszym poznamy zawód weterynarza. Przeczytam uroczą historyjkę dla wszystkich dziewczynek  i nie tylko, które marzą o tym  by zostać weterynarzem.
"Mała Pani Weterynarz"

Zebra ma zmartwienie wielkie,
bo jej kilka pasków blednie.
Miś od rana ma ból głowy,
coś się stało z okiem sowy.

U papugi dziób skrzywiony,
brak skrzydełka taż u wrony.
Bolą ząbki małpkę żwawą,
przyszła także czapla z żabą.

Jeszcze wąż i trzy kaczuszki,
wszystkie bardzo bolą brzuszki.
Miś koala złapał grypę,
i ma w głosie straszną chrypę.

W poczekalni tłok i ścisk,
czasem słychać nawet pisk.
Mała pani weterynarz,
znów łagodnie przypomina:

Moi drodzy bez dwóch zdań,
ja dla wszystkich tutaj mam
dużo czasu, tak w sam raz
by wyleczyć wszystkich was!

Na ból głowy cztery żelki,
a na smutek trzy wafelki.
I skrzydełko już przyszyte,
miodu troszkę na tę chrypę.

Na ból ząbków pastę proszę,
zaraz zajmę się też okiem.
Żeby brzuszki nie bolały,
dam wam kaczki precel cały.

Już zwierzątka wyleczone,
wszystkie wdzięczne, ucieszone.
Siedzą na kanapie grzecznie,
czują się po prostu świetnie.

Bajka Mała Pani weterynarz Zychla Katarzyna

Weterynarz - opis zawodu.
Weterynarz to lekarz weterynarii, który w swojej pracy zajmuje się leczeniem zwierząt. Do jego obowiązków zaliczyć można profilaktykę, a także ocenę stanu zdrowia. Na podstawie diagnostyki, podejmuje decyzje o odpowiednim leczeniu, a w razie konieczności - przeprowadza zabiegi chirurgiczne. Warto także wiedzieć, że do zadań lekarza weterynarii może należeć wydawanie opinii, orzeczeń lekarsko-weterynaryjnych, kontrolowanie mięsa oraz innych produktów pochodzenia zwierzęcego. W zależności od wybranej specjalizacji, może również sprawować nadzór nad podmiotami skoncentrowanymi wokół działalności związanej ze zwierzętami.
Weterynarz może liczyć na zatrudnienie w lecznicach dla zwierząt, hodowlach i fermach, rzeźniach, ogrodach zoologicznych, stacjach sanitarno-epidemiologicznych, inspektoratach weterynaryjnych, placówkach zajmujących się badaniem produktów pochodzenia zwierzęcego czy nawet firmach farmaceutycznych.

Kto nadaje się na lekarza weterynarii?

Tak samo jak nie każdy może leczyć ludzi, tak nie każdy może być lekarzem weterynarii. Trzeba mieć do tego odpowiednie predyspozycje i tego po prostu chcieć, ponieważ same studia są już dość ciężkie. Ponadto należy liczyć się z koniecznością ciągłego dokształcania i szkoleń, by świadczyć pomoc na najwyższym poziomie.
Osoba planująca zostać weterynarzem powinna przede wszystkim kochać zwierzęta. Tylko dzięki temu praca stanie się prawdziwą pasją i będzie sprawiać mnóstwo przyjemności.
W tym zawodzie niezmiernie liczy się również precyzja i skrupulatność. Warto bowiem pamiętać, że od trafnie postawionej diagnozy czy dokładnego rozpoznania zależeć będzie życie zwierząt, a także - w przypadku pracy np. w stacji sanitarno-epidemiologicznej czy inspektoratach weterynaryjnych - zdrowie ludzi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz