Pierwsza w 2023 roku książkowa recenzja dotyczy reportażu, dostępnego w Filii Jeleń.
projekt własny |
Autor - Yann Kerlau galopując przez dziesięciolecia, zasypuje czytelnika licznymi faktami i datami na temat siedmiu luksusowych marek, które są znane odbiorcom na całym świecie. Spośród szerokiej gamy marek skupił się na tych, które w nazwie mają nazwisko twórcy. Swój wybór oparł na trzech kryteriach: przetrwania i rozpoznawalności w dzisiejszym świecie, długości ich historii, która sięga minimum dwa pokolenia, zróżnicowania zawodowego, bowiem każda z dynastii wyrosła z odrębnego rzemiosła: jubilerstwa – Cartier, krawiectwa – Chanel, szewstwa - Ferragamo, kaletnictwa – Gucci, rymarstwa – Hermès, produkcji toreb – Louis Vuitton czy luksusowych samochodów – Rolls-Royce.
Autor ukazuje zarówno drogę, jaką przebyli twórcy wielkich dynastii, jak i cenę, którą za sukces musieli zapłacić, pokazując konsekwencje decyzji, podejmowanych przez właścicieli dóbr luksusowych.
„Moda, jednocześnie sojuszniczka i nieprzyjaciółka wielkich kreatorów, rok po roku weryfikuje ich bezlitośnie, jednych odsyłając w niebyt, innych zaś zapisując złotymi zgłoskami w swoich annałach”.
Yann Kerlau wyrokował, że w przypadku każdej z siedmiu dynastii podstawową cechą, która determinowała sukces była wytrwałość, która pozwoliła marce przetrwać i zdobyć miano niekwestionowanego lidera w branży.
Ogromnym minusem tej książki jest brak zdjęć, które zwykle towarzyszą tego typu publikacjom.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz