środa, 30 października 2024

Z zawodowego punktu widzenia

Tym razem gościłam pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 22. Ponieważ w ich szkole odbywa się tydzień kariery, więc spotkanie od początku do końca miało zawodowy charakter.

Na stoliku rozłożone kilka książek z serii Mądra Mysz, opowiadająca historię różnych zawodów np. strażaka, opiekunki zwierząt, dentystki, kolejarza. Na książkach leży zielona kartka z przyklejoną postacią pielęgniarki - uśmiechnięta kobieta, blondynka, w białym stroju z czepkiem na głowie; czepek zdobi czerwony krzyż.
zdjęcie własne

poniedziałek, 28 października 2024

Pani Jesień

Na prośbę wychowawczyni klasy I b ze Szkoły Podstawowej nr 21 zorganizowałam jesienne warsztaty plastyczne. Uczniowie bardzo starannie wycinali, kleili i przyozdabiali Panią Jesień.

Na środku stolika leży żółta kartka z przyklejoną postacią Pani Jesieni - brązowa sukienka w kolorowe grochy, czarne włosy, pomarańczowy kapelusz w kształcie liścia. Dookoła zakładki leżą komponenty, potrzebne do wykonania pracy plastycznej, ołówki, nożyczki i kleje.
zdjęcie własne

czwartek, 24 października 2024

Mała książka - wielki człowiek

Miło mi poinformować, że właśnie ruszyła kolejna edycja kampanii czytelniczej, organizowanej przez Instytut Książki, a dedykowanej dzieciom w wieku przedszkolnym czyli Mała książka - wielki człowiek

Na pierwszym planie książka "Krasnal w krzywej czapce" Wojciecha Widłaka (na niebieskim tle widoczne cztery domki, na jednym z nich siedzi krasnal w czapce i długim pasiastym szaliku). Dalej widać tablicę informującą o projekcie Mała książka - wielki człowiek. Obok tablicy widoczny fragment regału z książkami.
zdjęcie własne


Każdy przedszkolak, który odwiedzi wraz z rodzicem lub opiekunem jedną z placówek bibliotecznych na terenie naszego miasta, otrzyma Wyprawkę Czytelniczą oraz Kartę Małego Czytelnika. Odebranie wyprawki oraz karty to dla dziecka początek jego literackiej przygody. Każdorazowa wizyta w bibliotece i wypożyczenie minimum jednej książki będzie nagradzane naklejką. Po zebraniu dziesięciu naklejek dziecko zostanie uhonorowane imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

A oto Zuzia, pierwszy "wielki człowiek" tegorocznej edycji :)

Na zielonym pufie siedzi dziewczynka o blond włosach, w dżinsach i jasnoróżowej koszulce. Dziewczynka na kolanach trzyma książkę Wojciecha Widłaka "Krasnal w krzywej czapce". W tle widać czerwony puf, niebieski stolik i krzesełko oraz regały biblioteczne z książkami dla dzieci. Na regałach siedzą pluszaki.
zdjęcie własne

poniedziałek, 21 października 2024

Nowości dla najmłodszych

Także najmłodsi mają w czym wybierać wśród licznie zakupionych do biblioteki nowości wydawniczych.

Na stole leży żółta karta podklejona na niebieskie tło. Napis na kartce: Nowości dla dzieci polecają się do czytania. Dalej leżą ułożone w stosy książki dla młodych czytelników. Kilka książek stoi pionowo. Pomiędzy książkami ułożone trzy pacynki. W tle widać wnętrze biblioteki.
zdjęcie własne

Na stole leżą ułożone w stosy książki dla młodych czytelników. Kilka książek stoi pionowo. Pomiędzy książkami ułożone dwa jeżyki i pacynka z szyszki. W tle widać wnętrze biblioteki.
zdjęcie własne

środa, 16 października 2024

Światowy Dzień Chleba

Ważnym zadaniem biblioteki jest edukacja czytelnicza, ale też pokazywanie najmłodszym ważnych aspektów dnia codziennego. Idealna okazją okazało się jedno z nietypowych świąt, obchodzonych 16. października, a mianowicie Światowy Dzień Chleba. Była to doskonała sposobność, by porozmawiać z uczniami na temat jednego z podstawowych składników codziennego jadłospisu.

Na pierwszym planie lewa ręka trzyma książkę dla dzieci "Chlebek i bułeczki". Dalej widać telewizor z wyświetlonym slajdem tytułowym: Na roli... Jak powstaje chleb i bułki?
zdjęcie własne

poniedziałek, 14 października 2024

Kubuś Puchatek

Na ladzie bibliotecznej stoją pomarańczowa książka Alana Alexandra Milne'a "Kubuś Puchatek", dalej kartonowa postać Kubusia Puchatka w czerwonym sweterku. Książka i postać przyozdobione jesiennymi liśćmi. W tle widać wnętrze biblioteki.
zdjęcie własne

Ten pluszowy miś stworzony przez brytyjskiego pisarza Alana Alexandra Milne'a obchodzi w dniu dzisiejszym swoje urodziny. Dokładnie 14 października 1926 światło dzienne ujrzało pierwsze wydanie książki, której głównym bohaterem jest miś o małym rozumku. Znany na całym świecie Kubuś kończy dzisiaj 98 lat. Wszystkiego najlepszego!

piątek, 11 października 2024

Modna wrona

Zawsze bardzo mi miło, kiedy klasy wraz z wychowawczyniami wracają na kolejne zajęcia. Dopełnieniem lekcji bibliotecznej są warsztaty plastyczne pod nazwą PodKOLORyzowana lektura. tym razem drugoklasiści tworzyli wizerunek modnej wrony, głównej bohaterki lektury "Kapelusz Pani Wrony".

Po lewej stronie zdjęcia widoczna praca plastyczna. Na jasnozielonej kartce czarna wrona w tęczowym kapeluszu na głowie i niebieskim szaliku pod szyją. Pracę dopełniają kolorowe jesienne liście. Po prawej stronie żółto-pomarańczowy plakat, promujący zajęcia z cyku PodKOLORyzowana lektura.
zdjęcie własne

środa, 9 października 2024

Listopadowe lekcje biblioteczne

W nowym roku szkolnym wznowiłam współpracę ze szkołami podstawowymi w dzielnicy Jeleń. To ogromna przyjemność rozmawiać z dziećmi na temat przeczytanej lektury. Czasami moja opinia pokrywa się ze zdaniem uczniów, czasami jednak polemizujemy na temat danej książki. O ile "Kapelusz Pani Wrony" zawsze budzi sympatię czytelników, o tyle historia Asiuni jest niezwykła, a temat wojennej zawieruchy bardzo trudny do omówienia.

"Kapelusz Pani Wrony" Danuty Parlak

Przy stolikach na krzesłach siedzą dzieci. Patrzą na kobietę w okularach, ubraną z granatowy sweter, dżinsy i błękitny bezrękawnik  Kobieta ma jedną uniesioną dłoń. Obok kobiety telewizor z wyświetlonym slajdem - obrazek przedstawiający autora lektury Pana Waldemara Cichonia. W tle regał biblioteczny z książkami i wnętrze biblioteki.
zdjęcie Katarzyna Czopik

W centralnym punkcie książka stojąca pionowo "Kapelusz Pani Wrony" na tle jesiennej dekoracji. Obok metalowy pojemnik ze świątecznym nadrukiem, w którym znajdują się zatemperowane ołówki.
zdjęcie Katarzyna Czopik

"Asiunia" Joanny Papuzińskiej

U podnóża telewizora na stosie książek stoi pionowo lektura "Asiunia" Joanny Papuzińskiej. Obok stosu stoi także ułożona pionowo książka autorstwa Joanny Papuzińskiej "Mój tato szczęściarz". Dalej widać telewizor z wyświetlonym slajdem początkowym: czerwone tło, napis "Asiunia" Joanna Papuzińska oraz ilustracja z książki, ukazująca tytułową bohaterkę.
zdjęcie własne

piątek, 4 października 2024

Zwierzęce origami

Także popołudniowe spotkanie z cyklu ZGRAni i Kreatywni zostało poświęcone zwierzętom. Tym razem tworzyliśmy najprostsze w formie kocie i psie główki.

Po lewej stronie zdjęcia widać dwie książki z serii ABC origami: Bajkowe kółeczka i Magiczne kółeczka oraz fragment plakatu promującego popołudniowe zajęcia z cyklu ZGRAni i Kreatywni. Po prawej stronie instrukcje wykonania głowy psa i kota metodą origami.
zdjęcie własne

czwartek, 3 października 2024

Nasi ulubieńcy

4 października obchodzimy corocznie Światowy Dzień Zwierząt. Po raz pierwszy tego typu święto zostało zorganizowane w roku 1931 i było poświęcone przede wszystkim zagrożonym gatunkom. Z czasem Światowy Dzień Zwierząt został przekształcony w globalne święto wszystkich zwierząt, zarówno dzikich, jak i domowych.

W tle czarna ściana. Na jej tle stoi sztaluga z żółtym tłem i przypiętymi obrazkami z wizerunkami psów i kotów. Przed sztalugą stoi kwadratowy stolik, na którym leżą lub stoją pionowo książki o psiej lub kociej tematyce.
zdjęcie własne

wtorek, 1 października 2024

Nowości dla dorosłych

Kiedy na zewnątrz robi się ciemniej i chłodniej, w bibliotekach zaczyna się wzmożony ruch. Dlatego tak mile widziane są nowości wydawnicze - tym razem dla dorosłych.

zdjęcie własne

zdjęcie własne