wtorek, 5 maja 2020

Poznajemy zawody. Strażak

Zawód strażaka wiąże się z renomą oraz wszechobecnym szacunkiem. Ich praca to nie tylko gaszenie pożarów, ale również pomoc przy wypadkach drogowych. Sprawdź, co oprócz odwagi, odpowiedzialności i pewności siebie musi posiadać kandydat na stanowisko strażaka.
Kto może zostać strażakiem?
Strażakiem może zostać osoba, która cechuje się odpowiednim stanem zdrowia i kondycją fizyczną. Ponadto strażak musi być odważny,opanowany i powinien zachować tzw. zimną krew w sytuacjach stresujących. Podczas akcji ważna jest umiejętność współpracy z członkami załogi. Często strażak musi umieć podejmować szybko decyzję, bo w ratowaniu ludzkiego życia ważna jest każda sekunda. Kolejną ważną cechą strażaka jest poświęcenie dla innych i bezinteresowna pomoc w przypadku ochotniczej straży pożarnej.
Według Komendy Głównej PSP strażakiem może zostać każdy kandydat po ukończeniu służby kandydackiej. O przyjęcie do tej służby mogą się ubiegać obywatele polscy, którzy uzyskali:
  • świadectwo dojrzałości i nie przekroczyli 25 roku życia – jeżeli ubiegają się o przyjęcie do służby kandydackiej w Szkole Głównej Służby Pożarniczej,
    świadectwo dojrzałości lub świadectwo ukończenia szkoły średniej i nie przekroczyli 23 roku życia – jeżeli ubiegają się o przyjęcie do służby kandydackiej w szkołach kształcących na poziomie aspiranckim,
  • odznaczają się warunkami zdrowotnymi i psychofizycznymi potwierdzonymi orzeczeniem komisji lekarskiej MSWiA o przydatności do służby w Państwowej Straży Pożarnej,
  • nie byli karani sądownie,
  • złożyli zobowiązanie do pełnienia służby w Państwowej Straży Pożarnej po ukończeniu służby kandydackiej,
  • złożyli z pomyślnym wynikiem egzamin wstępny.
Jak zostać strażakiem?
Strażakiem można zostać po ukończeniu służy kandydackiej w jednej ze szkół PSP. Kształcenie kadr oficerskich odbywa się w Szkole Głównej Służby Pożarniczej, natomiast kształcenie na poziomie aspiranckim realizują szkoły aspiranckie w Poznaniu i Krakowie oraz Centralna Szkoła PSP w Częstochowie.
  1. Szkoła Głównej Służby Pożarniczej
    Organizuje studia stacjonarne I stopnia dla strażaków w służbie kandydackiej i są prowadzone na Wydziale Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego. Absolwenci po ukończeniu studiów otrzymują stopień oficerski młodszego kapitana oraz tytuł inżyniera pożarnictwa i zobowiązani są do pięcioletniej służby w Państwowej Straży Pożarnej.
  2. Szkoła Aspirantów PSP w Poznaniu i Krakowie
    Jest dwuletnim policealnym studium zawodowym. Nauka w Szkole kończy się egzaminem państwowym potwierdzającym kwalifikacje zawodowe, a absolwenci uzyskują tytuł technika pożarnictwa i stopień młodszego aspiranta. Następnie absolwenci kierowani są do służby w jednostkach organizacyjnych PSP na terenie całego kraju.
Nabór do szkół pożarniczych odbywa się poprzez egzaminy wstępne, na które składa się część teoretyczna i część praktyczna – test sprawnościowy, który składa się:
  • z próby wydolnościowej i sprawnościowej
  • ze sprawdzianu z pływania i lęku wysokości
Gdzie może pracować strażak?
Strażak może pracować tylko w jednostce straży pożarnej. Kandydat na to stanowisko musi przejść trzyletni okres służby przygotowawczej i ukończyć kurs na strażaka podstawowego.
Święto strażaka przypada 4 maja W dniu św. Floriana.
"Strażak Sam. Akcja nad Jeziorem"
okładka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz