poniedziałek, 23 grudnia 2024

piątek, 20 grudnia 2024

Choinkowe spotkanie

Ostatnie w tym roku spotkanie z cyklu ZGRAni i kreatywni zakończyliśmy warsztatami plastycznymi - tym razem tworzyliśmy świąteczne kartki z choinką w roli głównej.

Na stoliku na czerwonej kartce przyklejona zielona choinka, na czubku ma srebrną gwiazdę, ozdobiona kolorowymi bombkami i żółtymi gwiazdkami. W przezroczystych pojemnikach znajdują się papierowe komponenty potrzebne do wykonania pracy plastycznej, nożyczki, kleje. Po obu stronach pojemników leżą kolorowe kartki, do których będzie przyklejana choinka.
zdjęcie własne

czwartek, 19 grudnia 2024

W świątecznym klimacie

Specjalnie z myślą o najmłodszych czytelnikach lekko zaakcentowałam w Filii Jeleń zbliżające się wielkimi krokami Święta Bożego Narodzenia.

W tle czarna ściana. Na podwyższeniu, na brązowej sztaludze, widać kartkę ze świątecznymi akcentami i napisem: W świątecznym klimacie. Poniżej widać choinkę, wykonaną z ciemnozielonej wstążki, przyozdobionej różnokolorowymi cekinami. Pod choinką i obok niej leżą książki dla dzieci o tematyce świątecznej.
zdjęcie własne
W tle oliwkowa ściana, na niej przyklejone różowe, brokatowe elementy. Na półce stoi puszka w kształcie biało-czerwonej bombki, bordowy renifer i książka J.K. Rowling pt. Gwiazdkowy Prosiaczek.
zdjęcie własne
Na niebieskim stoliku leżą świąteczne kolorowanki i kredki ołówkowe w zielono-czerwonym kubku. O stolik oparta jest  antyrama z przyklejonymi elementami świątecznymi. W antyramie odbijają się regały z książkami oraz stolik z kolorowankami i kredkami w kubku.
zdjęcie własne

środa, 18 grudnia 2024

Prosto w rejs

Uczniowie, szczególnie Ci z młodszych klas, bardzo lubią wszelkie prace manualne. Chętnie przystali na propozycję, by w ramach projektu Nasza Mała Biblioteka odwiedzić ponownie bibliotekę. Wspólnie udaliśmy się w rejs... manualny ;)

Na pierwszym planie zeszyt Łamigłówek literackich z projektu Nasza Mała Biblioteka. Za nią widać ladę biblioteczną. Na ladzie widać niebieski, papierowy parostatek z białymi kominami, czarnymi oknami i kołem ratunkowym. Na ladzie widać pojemnik z nożyczkami i papierowe komponenty, potrzebne do wykonania pracy plastycznej. W tle widać regał z książkami.
zdjęcie własne

poniedziałek, 16 grudnia 2024

Czar Bożego Narodzenia

Mniej więcej w połowie grudnia zaczynamy odczuwać presję czasu w związku z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia, ale też powoli czujemy świąteczną magię. Są pewne historie, które wprowadzą nas w zimowo-świąteczny klimat, po które zapraszam do biblioteki, gdzieś pomiędzy pieczeniem pierników, a lepieniem uszek do barszczu ;)

Na ladzie bibliotecznej wyeksponowano napis: Czar Bożego Narodzenia, utrzymany w zielonej i czerwonej kolorystyce. Zza kartki widać roślinę, czerwoną gwiazdę betlejemską. Na dalszym planie dwie książki, wyeksponowane pionowo, o tematyce świątecznej. Całość dopełnia zielony łańcuch na choinkę i złote kokardy.
zdjęcie własne

piątek, 13 grudnia 2024

Nasza Mała Biblioteka

W dniu dzisiejszym odbyło się kolejne spotkanie z pierwszoklasistami w ramach projektu Nasza Mała Biblioteka. Tym razem pracowaliśmy z książką "Pan Kluska i żaglowiec", autorstwa Anny Onichimowskiej, zilustrowanej przez utalentowaną Natalię Jabłońską. Piękna historia o tym, że warto mieć umiar w gromadzeniu, otaczaniu się kolejnymi, zupełnie niepotrzebnymi przedmiotami. To opowieść o nowym początku i życiowym oddechu.

Na pierwszym planie po lewej stronie wyeksponowane Łamigłówki literackie. Dalej widać wyeksponowaną pionową książkę Pan Kluska i żaglowiec. Ostatni na stoliku ustawiony pionowo plakat projektu Nasza Mała Biblioteka. W tle wnętrze biblioteki.
zdjęcie własne
Na fioletowym dywanie siedzą dzieci zwrócone w kierunku kobiety czytającej książkę. Kobieta ma ciemnobrązowe włosy, czarną spódnicę i rajstopy, szary sweter, nosi okulary. Koło kobiety widać fragment stolika, na nim umieszczona tablica informacyjna z żółtym tłem. Wzdłuż siany widać regał z książkami dla dzieci. Na regale gdzieniegdzie siedzą maskotki.
zdjęcie: Patrycja Sitek SP nr 22

poniedziałek, 9 grudnia 2024

PoCZYTAJmy literaturę piękną

Na pionowym plakacie na białym tle znajduje się okładka książki Jakuba Małeckiego "Korowód" (okładka książki utrzymana jest w szarej i białej kolorystyce przedstawiającej marmurową powierzchnię). Okładka ujęta jest w ozdobną, czarną ramkę. W górnej części plakatu na jasnoszarej belce znajduje się napis: w ciemnoszarym kolorze PoCZYTAJmy. W prawym dolnym rogu znajduje się jasnoszary narożnik z ciemnoszarym napisem: Literatura piękna.
projekt własny

Książka Jakuba Małeckiego łączy różne historie, różnych bohaterów i różne formy, takie jak pamiętnik, list czy fragmenty powieści. Te pozornie oderwane od siebie opowiadania składają się w powieść szkatułkową, w której kolejne historie przenikają się, czy raczej następują po sobie, jak w tytułowym korowodzie. Każda historia jest dłuższa od poprzedniej. Żadna z postaci nie pozostanie taka sama. Na każdej kładzie się cień poprzednika. To powieść zbudowana z ludzkich doświadczeń, emocji i traum.

piątek, 6 grudnia 2024

Mikołajki

Początek grudnia to zawsze pełne oczekiwania napięcie. Czy Mikołaj na pewno przyniesie wymarzony prezent? Czy byłam/em grzeczny? Czy zasłużyłam/em na podarunek?

W bibliotece także przygotowywaliśmy się na przyjście tego wyjątkowego gościa, były czytanki, wyklejanki... oraz trudne czytelnicze decyzje.

W tle czarna ściana, na niej wyeksponowana duża, filcowa głowa Świętego Mikołaja. Na ścianie wyklejony napis: Czytamy, że HO! HO! Po ścianą stoi stolik, na którym znajdują się świąteczne krasnale i misie w mikołajowych czapkach oraz  książki dla dzieci o przygodach Mikołaja.
zdjęcie własne
Na bibliotecznej ladzie na pierwszym planie widać choinkę zrobioną z ciemnozielonej wstążki. Choinka przyozdobiona kolorowymi cekinami i złotą gwiazdą na czubku. Obok choinki stoi pionowo książka autorstwa Małgorzaty Szewczyk pt. Legenda o Mikołaju (zielona okładka, wizerunek Mikołaja na tle okna i ściany choinek).
zdjęcie własne
Na biurku wyeksponowana pionowo praca plastyczna. Na zielonej kartce papieru przyklejony wizerunek Świętego Mikołaja. Zielona kartka przyklejona na szary, ozdobny karton. Przed pracą plastyczna leży białoczerwony, lizak w kształcie laski.
zdjęcie własne

poniedziałek, 25 listopada 2024

Misiowe dobranocki

Myślę, że każde dziecko lubi to święto, chociaż tak naprawdę świętują ich ukochane przytulanki. 

Na beżowym tle brązowy napis: Światowy Dzień Pluszowego Misia 25 listopada. Pod napisem śpi brązowy miś z żółtym brzuszkiem.
projekt własny

I znów w bibliotece można znaleźć zarówno misiowe historyjki, które mogą być czytane na dobranoc, jak i poprzytulać bibliotecznych podopiecznych.

Na tle czarnej ściany siedzą na podwyższeniu dwa pluszowe misie. Pomiędzy nimi na sztaludze znajduje się kartka  zokbrazkiem misia i napisem Światowy Dzień Pluszowego Misia. Na stoliku leżą i stoją, wyeksponowane pionowo książki dla dzieci, w których głównym bohaterem jest miś.
zdjęcie własne

piątek, 22 listopada 2024

Znany miś - Paddington

Końcówka listopada to czas wzmożonego zainteresowania pluszowymi misiami. Tym razem podczas zajęć w ramach cyklu ZGRAni i kreatywni postawiliśmy na manualną kreatywność. Bohaterem naszym warsztatów plastycznych został słodki Peruwiańczyk - Miś Paddington.

Na pierwszym planie ulotka, reklamująca zajęcia odbywające się w Filii Jeleń. Na granatowym tle biały napis: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie Filia Jeleń, ZGRAni i kreatywni. Dodatkowo widoczne elementy graficzne: kostki do gry, puzzle, dłoń trzymająca nożyczki. Na dalszym planie, w niewyraźnej perspektywie widać stojącą na stoliku książkę o Paddingtonie, jego portret oraz papierowe komponenty potrzebne do wykonania pracy plastycznej. W tle widoczne  biblioteczne regały.
zdjęcie własne

wtorek, 19 listopada 2024

Witaminowy miszmasz

Zaplanowane już od dłuższego czasu wtorkowe spotkanie edukacyjne z przedszkolakami z cyklu Zaciekawieni światem dotyczyło warzyw i ich korzyści dla organizmu. 

Na żółtym tle widać obrazek przedstawiający różnorodne warzywa wysypujące się z koszyka: kapustę, dynie, ziemniaki, cebulę, czosnek. Pod obrazkiem brązowy napis: Witaminowy miszmasz.
projekt własny

Oprócz edukowania był oczywiście element głośnego czytania i wyczekiwana przez dzieci praca plastyczna - tym razem szczerbata dynia.

Przed ladą biblioteczną wyeksponowana praca plastyczna - na jasnozielonej kartce przyklejona mniejsza, biała kartka, na niej pomarańczowa dynia ze szczerbatym uśmiechem. Wzdłuż krótszych brzegów białej kartki są przyklejone żółte i ciemnozielone kropki. Dalej widać papierowe komponenty, potrzebne do wyklejenia obrazka, książkę i dynię wśród jesiennych liści. W tle widoczny regał z książkami.
zdjęcie własne

poniedziałek, 18 listopada 2024

Dzień Kolejarza

W listopadzie przypada święto kolejarzy. To oczywiście świetna okazja, by w jednym miejscu zgromadzić wszystkie pozycje z księgozbioru, które tematycznie związane są z koleją.

Na pierwszym planie widać fragment książki pt. "Lokomotywa" Juliana Tuwima. Dalej widać stolik z poukładanymi książkami dla dzieci, tematycznie związanymi z koleją. Stolik dostawiony jest do czarnej ściany. Na ścianie przyklejona jest lokomotywa i dwa wagony. Na lokomotywie znajduje się niebieski napis: Dzień Kolejarza.
zdjęcie własne

piątek, 15 listopada 2024

Nasza Mała Biblioteka

Miło mi poinformować, że w nowym roku szkolnym 2024/2025 Filia w Jeleniu ma możliwość wzięcia udziału w czwartej edycji projektu Nasza Mała Biblioteka.

Całość projektu to zaplanowanych sześć spotkań z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym 6-9 lat, podczas których staramy się zachęcić uczniów do spotkań z wartościową literaturą i przekonać ich do tego, że czytanie jest niesamowitą przygodą. Ten międzynarodowy projekt literacki to zbiór starannie wyselekcjonowanych książek, które charakteryzują się walorami literackimi, poznawczymi i plastycznymi.

Pierwszą książkę, którą pierwszoklasiści mieli okazję poznać, była książka "Dziewczynka i miś", napisaną i przepięknie zilustrowaną przez macedońskiego pisarza Vane'a Kosturanov'a.

Fioletowy dywan. Wzdłuż dłuższego boku stoją dwie zielone i dwie czerwone pufy. Wzdłuż krótszego boku stoi niebieski stolik. Na stoliku siedzi pluszowy miś, widać plakat informujący o projekcie i książkę. Wzdłuż ścian regały z książkami dla dzieci. Na regałach siedzą gdzieniegdzie maskotki.
zdjęcie własne
Na fioletowym dywanie siedzą dzieci zwrócone w kierunku kobiety czytającej książkę. Kobieta ma ciemnobrązowe włosy, czarne spornie, brązową bluzkę, nosi okulary. Koło kobiety widać fragment stolika, na nim umieszczona tablica informacyjna z żółtym tłem. Wzdłuż siany widać regał z książkami dla dzieci. Na regale gdzieniegdzie siedzą maskotki.
zdjęcie Patrycja Sitek

Każdy z uczniów otrzymał projektowe Łamigłówki literackie, które będziemy wspólnie uzupełniać po każdej przeczytanej historii.

Lewa dłoń trzyma książeczkę zatytułowaną "Literackie łamigłówki". Książeczka jest w kolorach: żółtym, pomarańczowym i zielonym. Dalej widać ladę biblioteczną. Na ladzie leżą kolorowanki z misiem i plastelina w pudełku. Na stosiku leżą projektowe łamigłówki.
zdjęcie własne
Przy stoliku siedzą dzieci, które rozwiązują zadania w książeczkach. Na stoliku w pojemniku widać kredki. Z tyłu za dziećmi widać z profilu kobietę. Kobieta ma ciemnobrązowe włosy, czarne spodnie, brązową bluzkę, nosi okulary. Dalej widać wnętrze biblioteki -  regały i dwa stanowiska komputerowe.
zdjęcie własne

Kolejne spotkanie w ramach projektu Nasza Mała Biblioteka już 13 grudnia :)

czwartek, 14 listopada 2024

Zwierzęce czytanie

W dniu dzisiejszym odwiedziła mnie licznie grupa Żabek z pobliskiego Przedszkola Miejskiego nr 19. Zwierzęce czytanki, ale i zgadywanki, wycinanki oraz naklejanki były tematem naszego spotkania. Zaczęliśmy tradycyjnie od głośnego czytania historii słonika, który dzięki swoim nowym przyjaciołom polubił bycie sobą.

Na pierwszym planie książka pt. "Słonik, który polubił być sobą ". Za książką widać telewizor. Na telewizorze widać wyświetlony slajd tytułowy pn. Idziemy do zoo. Na slajdzie widać różne grafiki zwierząt np. słonia, lwa, żyrafy.
zdjęcie własne

Na pierwszym planie widać zieloną kartkę z przyklejoną praca plastyczną, którą będą wykonywały dzieci - szary, widoczny bokiem słonik wypuszcza z trąby fontannę wody. Nad obrazkiem widać książkę pt. "Słonik, który polubił być sobą".
zdjęcie własne

piątek, 8 listopada 2024

W narodowych barwach

W ramach cyklu ZGRAni i kreatywni wspólnie z dziećmi wykonywaliśmy patriotyczne wianki, które mogły służyć jako piękna ozdoba w ramach obchodów Święta Niepodległości.

Na długim stoliku wyeksponowano trzy książki o tematyce patriotycznej - najbliżej leży pozycja Zofii Staneckiej "Nasza paczka i Niepodległość". Pomiędzy książkami ułożono wianki w barwach białych i czerwonych kwiatów.
zdjęcie własne

środa, 6 listopada 2024

Biblioteka ma głos. Odcinek 29 - O PRL-u

Na szarym tle, po prawej stronie, duży mikrofon studyjny, od niego napis imitujący tubę. Poniżej: Podcast odcinek 29 – O PRL-u. Prowadzenie: Anna Ptaszkiewicz-Godzina, Anna Sobula. Realizacja: Bartosz Baran. Premiera: 6 października 2024, godzina 16:00. Poniżej ikony: Facebooka, kanału YouTube i serwisu Spotify oraz logotypy: MBP w Jaworznie, Jaworzna – źródła energii.
projekt MBP w Jaworznie

Biblioteka ma głos. Odcinek 29 – O PRL-u

Próby opowiedzenia o czasach PRL-u podejmowano na przestrzeni lat wielokrotnie. Bogaty wachlarz publikacji, od historycznych po obyczajowe, nakłada się na nasze osobiste i rodzinne wspomnienia, które czasem przybierają postać zabawnej anegdoty, a nierzadko przerażającego w swej realności zdarzenia. Dokonując trudnego wyboru zaprezentujemy kilka wybranych propozycji. Zapraszamy na 29. odcinek podcastu "Biblioteka ma głos" - premiera 6 listopada o godz. 16.00. Czekamy na Państwa na naszej stronie https://mbp.jaworzno.pl/, Fabebooku oraz na kanale YouTube, a w wersji audio w serwisie Spotify.

poniedziałek, 4 listopada 2024

PoCZYTAJmy kryminał

Na pionowym plakacie na bordowym tle znajduje się okładka książki Michała Śmielaka "Miasto Mgieł" (okładka utrzymana w szarej kolorystyce przedstawia spowity mgłą zamek i mężczyznę zmierzającego w kierunku zamku). Okładka ujęta jest w ozdobną, czarną ramkę. W górnej części plakatu na szarej belce znajduje się napis: w czarnym kolorze PoCZYTAJmy. W prawym dolnym rogu znajduje się szary narożnik z czarnym napisem: Kryminał.
projekt własny

Kto lubi twórczość Michała Śmielaka temu właściwie nie muszę specjalnie deklarować tego, że także po tę powieść warto sięgnąć. Chociaż... przewróciłam dobrych kilka stron zanim porwała mnie ta historia i niestety, żeby być uczciwą względem czytelników, to jeden ze słabszych jego kryminałów.

Na terenie Sandomierza, w gęstej mgle morduje "Wampir". Jego sprawą zajmuje się podkomisarz Bruno Kowalski i to właśnie jego postać spowodowała, że dałam szansę tej historii. 

środa, 30 października 2024

Z zawodowego punktu widzenia

Tym razem gościłam pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 22. Ponieważ w ich szkole odbywa się tydzień kariery, więc spotkanie od początku do końca miało zawodowy charakter.

Na stoliku rozłożone kilka książek z serii Mądra Mysz, opowiadająca historię różnych zawodów np. strażaka, opiekunki zwierząt, dentystki, kolejarza. Na książkach leży zielona kartka z przyklejoną postacią pielęgniarki - uśmiechnięta kobieta, blondynka, w białym stroju z czepkiem na głowie; czepek zdobi czerwony krzyż.
zdjęcie własne

poniedziałek, 28 października 2024

Pani Jesień

Na prośbę wychowawczyni klasy I b ze Szkoły Podstawowej nr 21 zorganizowałam jesienne warsztaty plastyczne. Uczniowie bardzo starannie wycinali, kleili i przyozdabiali Panią Jesień.

Na środku stolika leży żółta kartka z przyklejoną postacią Pani Jesieni - brązowa sukienka w kolorowe grochy, czarne włosy, pomarańczowy kapelusz w kształcie liścia. Dookoła zakładki leżą komponenty, potrzebne do wykonania pracy plastycznej, ołówki, nożyczki i kleje.
zdjęcie własne

czwartek, 24 października 2024

Mała książka - wielki człowiek

Miło mi poinformować, że właśnie ruszyła kolejna edycja kampanii czytelniczej, organizowanej przez Instytut Książki, a dedykowanej dzieciom w wieku przedszkolnym czyli Mała książka - wielki człowiek

Na pierwszym planie książka "Krasnal w krzywej czapce" Wojciecha Widłaka (na niebieskim tle widoczne cztery domki, na jednym z nich siedzi krasnal w czapce i długim pasiastym szaliku). Dalej widać tablicę informującą o projekcie Mała książka - wielki człowiek. Obok tablicy widoczny fragment regału z książkami.
zdjęcie własne


Każdy przedszkolak, który odwiedzi wraz z rodzicem lub opiekunem jedną z placówek bibliotecznych na terenie naszego miasta, otrzyma Wyprawkę Czytelniczą oraz Kartę Małego Czytelnika. Odebranie wyprawki oraz karty to dla dziecka początek jego literackiej przygody. Każdorazowa wizyta w bibliotece i wypożyczenie minimum jednej książki będzie nagradzane naklejką. Po zebraniu dziesięciu naklejek dziecko zostanie uhonorowane imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

A oto Zuzia, pierwszy "wielki człowiek" tegorocznej edycji :)

Na zielonym pufie siedzi dziewczynka o blond włosach, w dżinsach i jasnoróżowej koszulce. Dziewczynka na kolanach trzyma książkę Wojciecha Widłaka "Krasnal w krzywej czapce". W tle widać czerwony puf, niebieski stolik i krzesełko oraz regały biblioteczne z książkami dla dzieci. Na regałach siedzą pluszaki.
zdjęcie własne

poniedziałek, 21 października 2024

Nowości dla najmłodszych

Także najmłodsi mają w czym wybierać wśród licznie zakupionych do biblioteki nowości wydawniczych.

Na stole leży żółta karta podklejona na niebieskie tło. Napis na kartce: Nowości dla dzieci polecają się do czytania. Dalej leżą ułożone w stosy książki dla młodych czytelników. Kilka książek stoi pionowo. Pomiędzy książkami ułożone trzy pacynki. W tle widać wnętrze biblioteki.
zdjęcie własne

Na stole leżą ułożone w stosy książki dla młodych czytelników. Kilka książek stoi pionowo. Pomiędzy książkami ułożone dwa jeżyki i pacynka z szyszki. W tle widać wnętrze biblioteki.
zdjęcie własne

środa, 16 października 2024

Światowy Dzień Chleba

Ważnym zadaniem biblioteki jest edukacja czytelnicza, ale też pokazywanie najmłodszym ważnych aspektów dnia codziennego. Idealna okazją okazało się jedno z nietypowych świąt, obchodzonych 16. października, a mianowicie Światowy Dzień Chleba. Była to doskonała sposobność, by porozmawiać z uczniami na temat jednego z podstawowych składników codziennego jadłospisu.

Na pierwszym planie lewa ręka trzyma książkę dla dzieci "Chlebek i bułeczki". Dalej widać telewizor z wyświetlonym slajdem tytułowym: Na roli... Jak powstaje chleb i bułki?
zdjęcie własne

poniedziałek, 14 października 2024

Kubuś Puchatek

Na ladzie bibliotecznej stoją pomarańczowa książka Alana Alexandra Milne'a "Kubuś Puchatek", dalej kartonowa postać Kubusia Puchatka w czerwonym sweterku. Książka i postać przyozdobione jesiennymi liśćmi. W tle widać wnętrze biblioteki.
zdjęcie własne

Ten pluszowy miś stworzony przez brytyjskiego pisarza Alana Alexandra Milne'a obchodzi w dniu dzisiejszym swoje urodziny. Dokładnie 14 października 1926 światło dzienne ujrzało pierwsze wydanie książki, której głównym bohaterem jest miś o małym rozumku. Znany na całym świecie Kubuś kończy dzisiaj 98 lat. Wszystkiego najlepszego!

piątek, 11 października 2024

Modna wrona

Zawsze bardzo mi miło, kiedy klasy wraz z wychowawczyniami wracają na kolejne zajęcia. Dopełnieniem lekcji bibliotecznej są warsztaty plastyczne pod nazwą PodKOLORyzowana lektura. tym razem drugoklasiści tworzyli wizerunek modnej wrony, głównej bohaterki lektury "Kapelusz Pani Wrony".

Po lewej stronie zdjęcia widoczna praca plastyczna. Na jasnozielonej kartce czarna wrona w tęczowym kapeluszu na głowie i niebieskim szaliku pod szyją. Pracę dopełniają kolorowe jesienne liście. Po prawej stronie żółto-pomarańczowy plakat, promujący zajęcia z cyku PodKOLORyzowana lektura.
zdjęcie własne

środa, 9 października 2024

Listopadowe lekcje biblioteczne

W nowym roku szkolnym wznowiłam współpracę ze szkołami podstawowymi w dzielnicy Jeleń. To ogromna przyjemność rozmawiać z dziećmi na temat przeczytanej lektury. Czasami moja opinia pokrywa się ze zdaniem uczniów, czasami jednak polemizujemy na temat danej książki. O ile "Kapelusz Pani Wrony" zawsze budzi sympatię czytelników, o tyle historia Asiuni jest niezwykła, a temat wojennej zawieruchy bardzo trudny do omówienia.

"Kapelusz Pani Wrony" Danuty Parlak

Przy stolikach na krzesłach siedzą dzieci. Patrzą na kobietę w okularach, ubraną z granatowy sweter, dżinsy i błękitny bezrękawnik  Kobieta ma jedną uniesioną dłoń. Obok kobiety telewizor z wyświetlonym slajdem - obrazek przedstawiający autora lektury Pana Waldemara Cichonia. W tle regał biblioteczny z książkami i wnętrze biblioteki.
zdjęcie Katarzyna Czopik

W centralnym punkcie książka stojąca pionowo "Kapelusz Pani Wrony" na tle jesiennej dekoracji. Obok metalowy pojemnik ze świątecznym nadrukiem, w którym znajdują się zatemperowane ołówki.
zdjęcie Katarzyna Czopik

"Asiunia" Joanny Papuzińskiej

U podnóża telewizora na stosie książek stoi pionowo lektura "Asiunia" Joanny Papuzińskiej. Obok stosu stoi także ułożona pionowo książka autorstwa Joanny Papuzińskiej "Mój tato szczęściarz". Dalej widać telewizor z wyświetlonym slajdem początkowym: czerwone tło, napis "Asiunia" Joanna Papuzińska oraz ilustracja z książki, ukazująca tytułową bohaterkę.
zdjęcie własne

piątek, 4 października 2024

Zwierzęce origami

Także popołudniowe spotkanie z cyklu ZGRAni i Kreatywni zostało poświęcone zwierzętom. Tym razem tworzyliśmy najprostsze w formie kocie i psie główki.

Po lewej stronie zdjęcia widać dwie książki z serii ABC origami: Bajkowe kółeczka i Magiczne kółeczka oraz fragment plakatu promującego popołudniowe zajęcia z cyklu ZGRAni i Kreatywni. Po prawej stronie instrukcje wykonania głowy psa i kota metodą origami.
zdjęcie własne

czwartek, 3 października 2024

Nasi ulubieńcy

4 października obchodzimy corocznie Światowy Dzień Zwierząt. Po raz pierwszy tego typu święto zostało zorganizowane w roku 1931 i było poświęcone przede wszystkim zagrożonym gatunkom. Z czasem Światowy Dzień Zwierząt został przekształcony w globalne święto wszystkich zwierząt, zarówno dzikich, jak i domowych.

W tle czarna ściana. Na jej tle stoi sztaluga z żółtym tłem i przypiętymi obrazkami z wizerunkami psów i kotów. Przed sztalugą stoi kwadratowy stolik, na którym leżą lub stoją pionowo książki o psiej lub kociej tematyce.
zdjęcie własne

wtorek, 1 października 2024

Nowości dla dorosłych

Kiedy na zewnątrz robi się ciemniej i chłodniej, w bibliotekach zaczyna się wzmożony ruch. Dlatego tak mile widziane są nowości wydawnicze - tym razem dla dorosłych.

zdjęcie własne

zdjęcie własne

poniedziałek, 30 września 2024

PoCZYTAJmy literaturę piękną

Na pionowym plakacie na beżowym tle znajduje się okładka książki Bonnie Garmus "Lekcje chemii" (okładka podzielona na cztery prostokąty: niebieski i żółty u góry, zielony i czerwony na dole. Dwa górne stanowią tło dla kobiety widocznej od pasa w dół, ubrana w czerwoną sukienkę, trzyma w rękach telewizor). Okładka ujęta jest w ozdobną, zieloną ramkę. W górnej części plakatu na czerwonej belce znajduje się napis: w niebieskim kolorze PoCZYTAJmy. W prawym dolnym rogu znajduje się czerwony narożnik z niebieskim napisem: Literatura piękna.
projekt własny

"Lekcje chemii" to książka tak wyjątkowa, jak wyjątkowa, piękna i niezależna jest jej główna bohaterka Elizabeth Zott. Nieprzeciętny umysł oraz poczucie własnej wartości czynią ją czynnikiem zapalnym w Instytucie Badawczym Hasting, miejscu zdominowanym przez mężczyzn. Ignorowana przez innych, przyciąga swoim błyskotliwym umysłem samotnego geniusza, nominowanego do Nagrody Nobla, Calvina Evans'a. Szczęściem w zyciu prywatnym nie dane jej cieszyć się zbyt długo - szybko okaże się, że Elizabeth musi radzić sobie z samotnym macierzyństwem, brakiem pracy czy w końcu... z niechcianą sławą, kiedy zostaje gospodynią programu Kolacja o szóstej. 
Ta niebywale silna kobieta walczy o równouprawnienie kobiet i o zmianę sposobu myślenia płci pięknej.
Piękna, zabawna, miejscami bardzo wzruszająca powieść to debiut literacki Bonnie Garmus, który błyskawicznie doczekał się ekranizacji.

Serdecznie polecam czytelniczej uwadze!

piątek, 27 września 2024

Żołędziowy ludzik

Żółto-różowy plakat, informujący o warsztatach plastycznych dla zorganizowanych grup przedszkolnych w ramach cyklu Plastyka dla smyka. Plakat przypięty jest do korkowej tablicy, przyozdobiony pomarańczowym jesiennym liściem, wykonanym z filcu. O tablice oparta jest praca plastyczna - na jasnozielonej kartce stoi brązowy, uśmiechnięty żołędziowy ludzik. Ma białą brodę, czarne buciki, w dłoniach trzyma pomarańczowy, papierowy listek. Pod nogami leżą liście w kolorze żółtym i czerwonym.
zdjęcie własne

Jesienią aż roi się od pomysłów na kreatywne zagospodarowanie czasu najmłodszym. W ramach cyklu Plastyka dla smyka zorganizowałam warsztaty plastyczne, podczas których wykonywaliśmy żołędziowego ludzika. Przysłuchując się jesiennej historii, dzieciaki wycinały, kleiły i dorysowywały szczegóły.

środa, 25 września 2024

Jesienne czytanki

Bardzo miło było mi gościć w bibliotece klasę I a wraz z wychowawczynią. Pierwszoklasiści przyszli na zajęcia dotyczące jesiennej pory roku. Rozmawialiśmy na temat zmieniającego się otoczenia w trakcie trwania jesieni, jak zachowują się ptaki i zwierzęta, a nawet liście na drzewach. 

Na pierwszym planie otwarta książka na opowiadaniu "Przyszła jesień". Dalej widać telewizor. Na telewizorze widać kawałek wyświetlonego slajdu. Na slajdzie informacje kiedy zaczyna się jesień i jak nazywają się trzy, jesienne miesiące.
zdjęcie własne